Od początku września zaczną obowiązywać przepisy, na których mocy zaszczepione dzieci otrzymają dodatkowe punkty przy naborze do miejskich żłobków w Katowicach. Zdrowie dzieci jest dla nas wszystkich kluczowe – podkreślają przedstawiciele władz lokalnych.
Magistrat podał w poniedziałek, że zmiana w kryteriach naboru, zgodnie z zarządzeniem prezydenta Katowic Marcina Krupy, będzie obowiązywać od 1 września. Dokument podpisany przez prezydenta wprowadza w życie zapisy kwietniowej uchwały rady miasta. W ich myśl podczas rekrutacji do żłobka dzieci, które zostały zaszczepione, otrzymają 50 dodatkowych punktów.
“Zdrowie maluszków jest dla nas wszystkich kluczowe, a pseudonaukowe wywody antyszczepionkowców stwarzają realne zagrożenie dla całego społeczeństwa. Dlatego poleciłem przygotować projekt dotyczący rekrutacji do katowickich żłobków, który został przyjęty przez radę miasta w kwietniu, a od września wejdzie w życie” – powiedział prezydent Krupa.
“Zaznaczam, że, oczywiście, jeśli – wyłącznie ze względów medycznych – były przeciwwskazania do szczepienia dziecka, to będziemy uwzględniać takie przypadki” – podkreślił. Jak wyjaśniają urzędnicy, wprowadzenie kryterium szczepień ma na celu promowanie ochrony zdrowia dzieci i motywowanie rodziców do profilaktyki szczepień zdrowotnych.
Naczelnik wydziału polityki społecznej w katowickim magistracie Małgorzata Moryń-Trzęsimiech poinformowała, że w związku z wprowadzeniem dodatkowego kryterium w systemie naboru rodzice zostaną poproszeni o pilną aktualizację złożonego wniosku do żłobka.
Wprowadzenie 50 punktów za szczepienie dzieci jest kolejną zmianą w naborze do katowickich żłobków. W marcu ubiegłego roku Krupa podjął decyzję, aby podczas rekrutacji szczególnie premiować mieszkańców Katowic. Jeżeli przynajmniej jeden z rodziców lub opiekunów prawnych odprowadza w Katowicach podatek – to podczas ubiegania się o miejsce w żłobku otrzymuje dodatkowych 50 punktów na dziecko.
Punkty przy rekrutacji do żłobka są przyznawane także m.in. wtedy, gdy dziecko na stałe mieszka w Katowicach (50 punktów), wychowywane jest przez samotnego rodzica lub opiekuna prawnego, pracującego, studiującego, uczącego się w trybie dziennym (20 p.) lub dziecko, którego rodzice lub opiekunowie prawni oboje pracują, studiują, uczą się w trybie dziennym (18 p.).
Jak podaje magistrat, przez ostatnie cztery lata liczba miejsc w publicznym Żłobku Miejskim w Katowicach wzrosła o 52 proc. – z 619 do 941. Katowice są także jednym z niewielu miast w Polsce, które w szerokim zakresie dofinansowuje opiekę dla dzieci w żłobkach niepublicznych – a w 2018 r. zwiększono wysokość dofinansowania do pobytu katowickich dzieci w żłobkach niepublicznych z 400 zł na 600 zł miesięcznie. W Katowicach zarejestrowanych jest łącznie 28 żłobków niepublicznych i dwa kluby dziecięce, w których jest 1113 miejsc dla dzieci w wieku do trzech lat.
Kwestią kryterium szczepień dzieci przy rekrutacji do miejskich placówek zajmował przed kilkoma dniami Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Uchylił on rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody śląskiego, który stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Częstochowy premiującej podczas rekrutacji do przedszkoli zaszczepione dzieci.
Inicjatywy lokalnych samorządów w Polsce, preferujące w naborze do przedszkoli lub żłobków zaszczepione dzieci, to odpowiedź na działania tzw. ruchów antyszczepionkowych, przy jednoczesnych informacjach o wzroście zachorowań na choroby zakaźne, przed którymi chronią szczepienia. W ostatnim czasie w Polsce zaobserwowano m.in. znaczący wzrost zachorowań na odrę.