Dobra informacja! Naukowcy z Oxfordu zaczynają testować szczepionkę na koronawirusa Najnowsze wiadomości ze świata

Dobra informacja! Naukowcy z Oxfordu zaczynają testować szczepionkę na koronawirusa

Nad szczepionką przeciwko COVID-19 pracuje aktualnie kilkuset naukowców w kilkudziesięciu zespołach badawczych na całym świecie. Według wielu ekspertów realna szansa na szczepionkę dostępną w masowej produkcji pojawi się dopiero za 18 miesięcy. Mimo tego, z kilku laboratoriów płyną znacznie bardziej optymistyczne sygnały. Jednym z takich miejsc jest Instytut Jennera na Uniwersytecie w Oxfordzie w Wielkiej Brytanii. Zespół pracujący pod kierownictwem prof. Sary Gilbert zapowiedział, że nowa szczepionka jest możliwa już we wrześniu!

Badania kliniczne nad eksperymentalną szczepionką „ChAdOx1 nCoV-19” mają rozpocząć się w ciągu najbliższych 2 tygodni. Rząd Wielkiej Brytanii zadeklarował, że jeżeli wstępne wyniki badań będą obiecujące, przekaże fundusze na produkcję milionów dawek tej szczepionki.

Naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie zarejestrowali swoje badania nad szczepionką 27 marca br. Tempo ich pracy jest błyskawiczne, bo już na początku maja chcą testować opracowaną szczepionkę na 510 wyselekcjonowanych kandydatach. Według prowadzącej prace prof. Sary Gilbert, „jeżeli wszystko pójdzie idealnie”, to szczepionka będzie dostępna we wrześniu. Zdaniem profesor, najlepsze efekty przyniesie testowanie szczepionki na osobach z państw, które nie wprowadziły radykalnych obostrzeń, gdzie łatwiej o zarażenie.

Na obecnym etapie eksperymentalna szczepionka „ChAdOx1 nCoV-19” została już przekazana do produkcji w Clinical Biomanufacturing Facility, wytwórni działającej przy Uniwersytecie w Oxfordzie. Brytyjscy badacze mają już odpowiednie zgody i zezwolenia na rozpoczęcie prób klinicznych.

Źródło: Stefczyk.info za mp.pl/Bloomberg Autor: red.
Fot. PAP

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij