Najnowsze wiadomości ze świata

Deportowano rosyjskiego dziennikarza. Okazało się, że był szpiegiem

Władze Mołdawii deportowały szefa tamtejszej redakcji propagandowego portalu Sputnik. Podejrzewają, że był szpiegiem.

Witalij Denisow był redaktorem naczelnym mołdawskiego oddziału Sputnika – kremlowskiej propagandówki udającej agencję informacyjną. Zdaniem mołdawskich służb była to jednak tylko przykrywka. Podejrzewają, że tak naprawdę był oficerem 72. Centrum Służby Specjalnej, otóa zajmowała się dezinformacją w interesach służby wywiadowczej GRU.

Jak informuje Insider, Denisow w czasach ZSRR ukończył Lwowską Wyższą Szkołę Wojskowo-Polityczną, która kształciła politruków i dziennikarzy wojskowych. Po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości, odmówił złożenia przysięgi i wyjechał do Rosji, gdzie zatrudnił się w Krasnej Zwiezdzie, oficjalnej gazecie resortu obrony. Pracował także w innych wydawnictwach wojskowych i powiązanych z rosyjską armią.

Według Insidera Denisow zatrudnił się następnie w 72. Centrum Służby Specjalnej, gdzie zajmował się analizowaniem informacji z zagranicznych rezydentur GRU i tworzeniem dezinformacji. W 2016 roku został awansowany na podpułkownika wojsk powietrzno-desantowych, a w 2019 został naczelnym Sputnika w Osetii Południowej. Stamtąd przeniesiono go wkrótce potem do Azerbejdżanu, a następnie, w zeszłym roku, do Mołdawii.

Według Insidera miał tam zbierać informacje i rozpowszechniać prokremlowską propagandę. Po inwazji na Ukrainę władze zablokowały jednak Sputnika. 13 września uznano go za osobę niepożądaną. Został deportowany i dostał zakaz wjazdu do kraju na 10 lat. Jako przyczynę podano wtedy „ingerencję w sprawy wewnętrzne Mołdawii, zagrażające bezpieczeństwu informacyjnemu”, ale nie ujawniono, że był agentem GRU. Rosyjskie MSZ oskarżyło wtedy Mołdawię o łamanie praw dziennikarzy.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij