Najnowsze wiadomości ze świata

Demokraci wzywają Bidena, by nie wysyłał broni do Izraela

Demokraci nie chcą, by Biden zapewniał broń Izraelowi. Ponad trzy tuziny kongresmanów podpisało się pod listem w tej sprawie.

Administracja Bidena od początku wojny w Gazie stoi zdecydowanie po stronie Izraela. To nie podoba się jednak wielu członkom partii, którzy zwracają uwagę na rosnącą ilość cywilnych ofiar, kolejne oskarżenia o zbrodnie wojenne i wstrzymywanie przez Izrael dostaw pomocy humanitarnej.

Po zamordowaniu przez izraelską armię wolontariuszy World Central Kitchen ponad trzy tuziny demokratycznych kongresmanów podpisało się pod listem otwartym, w którym wzywają Bidena do tego, by wstrzymał transfery broni do Izraela. „W świetle ostatnich nalotów na wolontariuszy i coraz bardziej pogarszającego się kryzysu humanitarnego, wierzymy, że aprobata dla tych transferów jest nieuzasadniona” – napisali.

Kongresmani stwierdzili też, że Biały Dom powinien wstrzymać przyszłe transfery broni do czasu zakończenia przez USA śledztwa w sprawie zamordowania wolontariuszy World Central Kitchen. Powinien je również wstrzymać, jeśli Izrael nie ograniczy strat wśród ludności cywilnej Gazy. Wśród 37 kongresmanów, którzy się pod nim podpisali, znalazła się również była spiker Izby Nancy Pelosi, uznawana za jednego z najbardziej wpływowych polityków w USA.

Także demokratyczni senatorzy naciskają coraz mocniej na Bidena w tej sprawie. Najgłośniejszym krytykiem jego polityki wobec Izraela jest socjalistyczny senator Bernie Sanders, który nb. sam jest Żydem. Powiedział, że Izrael „nie powinien dostać ani centa pomocy wojskowej” dopóki znacząco nie poprawi dopływu pomocy humanitarnej do Gazy. „Patrzymy na jeden z najgorszych kryzysów humanitarnych od bardzo, bardzo dawna, ponieważ Izrael nie dopuszcza ciężarówek z pomocą humanitarną do Gazy, a zwłaszcza do obszarów, gdzie ludzie żyją w najbardziej desperackich warunkach” – stwierdził na antenie CNN – „Moim poglądem jest to, że Izrael nie powinien dostawać więcej pomocy wojskowej gdy dzieci głodują”.

Dzień przed nalotem na wolontariuszy WCK pojawił się nieoficjalne informacje, że administracja Bidena chce dokonać sprzedaży broni do Izraela, o wartości 18 miliardów dolarów. Miała obejmować m.in. przekazanie dwóch tuzinów myśliwców F-15. Inna wpływowa Demokratka, senator Elizabeth Warren, zapowiedziała, że będzie starała się go zablokować. „Nie możemy zaaprobować sprzedaży broni państwu, które łamie nasze własne prawo. Dotyczy to także dostępu do pomocy humanitarnej” – stwierdziła – „To pytanie moralne – ale także pytanie prawne. Kongres ma tutaj odpowiedzialność, i jestem gotowa wziąć tę odpowiedzialność na siebie”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Guardian Autor: WM
Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij