Najnowsze wiadomości ze świata

Dania wprowadza w życie jeden z najważniejszych postulatów feministycznych. Rzecznik Lewicy: “Teraz czas na Polskę”

Seks bez wyrażenia zgody będzie uznawany jako zgwałcenie – taką zmianę przyjął w czwartek duński parlament. Teraz podobnej zmiany w polskim prawie domaga się m.in. rzecznik Lewicy Anna-Maria Żukowska.

Wprowadzona przez duńskie władze poprawka została przyjęta jednomyślnie, a o planach jej wprowadzenia mówił głośno jeszcze we wrześniu minister sprawiedliwości Nick Haekkerup. Według działaczy na rzecz praw człowieka w Danii zmiana ma “historyczne znaczenie” i jest bardzo ważna dla kobiet, bowiem ma odsyłać “niebezpieczne przepisy dotyczące zgwałcenia na śmietnik historii”. Według nich dotychczasowe prawo miało “stygmatyzować ofiary” oraz czynić ich sprawców “bezkarnymi”.

Dokument czeka teraz na podpis królowej. Gdy to się stanie, Dania zostanie 12 państwem na świecie, które będzie definiowało przestępstwo zgwałcenia w ten sposób.

Teraz czas na Polskę! – uważa rzecznik Lewicy Anna-Maria Żukowska.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Do Rzeczy Autor: JD
Fot. Wikimedia Commons

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij