Najnowsze wiadomości z kraju

Czystka Sienkiewicza. Wycofał kandydatury Beaty Szydło i Pawła Hudzika do muzealnej rady

W piątek MKiDN poinformował o wycofaniu przez min. Sienkiewicza kandydatury Beaty Szydło i Pawła Hudzika do Rady Muzeum Pamięci Ziemi Oświęcimskiej i zgłosił na swoich przedstawicieli w Radzie – Dorotę Niedzielę – wicemarszałka Sejmu RP oraz Andrzeja Kacorzyka – zastępcę dyrektora Muzeum Auschwitz.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz wycofał wskazane przez poprzednie kierownictwo resortu kandydatury pani Beaty Szydło i pana Pawła Hudzika do Rady Muzeum Pamięci Ziemi Oświęcimskiej i zgłosił na swoich przedstawicieli w Radzie panią Dorotę Niedzielę – wicemarszałka Sejmu RP oraz pana Andrzeja Kacorzyka – zastępcę dyrektora Muzeum Auschwitz” – podało w piątek w mediach społecznościowych MKiDN.

“Wskazanie dwóch kandydatów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do 15-osobowej Rady Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej powoływanej przez władze województwa małopolskiego wynika ze statutu Muzeum i umowy o współprowadzeniu zawartej 31 sierpnia 2023 r. między MKiDN a Województwem Małopolskim” – poinformował resort.

“Ponadto minister Sienkiewicz, po zweryfikowaniu decyzji podjętych przez poprzednie kierownictwo MKiDN, zdecydował o wycofaniu uzgodnienia kandydatury dr. Jakuba Przewoźnika na stanowisko zastępcy dyrektora Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Obowiązek uzgodnienia – w odpowiedzi na wniosek dyrektora Muzeum – wynika ze statutu Muzeum, który stanowi, iż +Zastępcę powołuje i odwołuje Dyrektor w uzgodnieniu z Województwem i Ministrem+” – podano w komunikacie.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest instytucją kultury współprowadzoną przez MKiDN oraz Województwo Małopolski. Zostało powołane w 2018 r. Jego główna siedziba powstała w zabytkowym budynku dawnych Zakładów Zbożowo Młynarskich i Zakładów Tytoniowych, który w latach 1940-44 jako magazyn SS “Lagerhaus” pełnił funkcję pomocniczą dla funkcjonariuszy byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz. Od 2018 do 2022 r. MKiDN sfinansowało adaptację siedziby instytucji oraz wykonanie ekspozycji stałej. Dla publiczności muzeum zostało otwarte w kwietniu 2022 r., udostępniając dla zwiedzających wystawę stałą, która opowiada o realiach życia w Oświęcimiu i regionie w okresie poprzedzającym II wojnę światową, pod niemiecką okupacją, a także pomoc udzielaną przez mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej więźniom KL Auschwitz, w tym działalność partyzanckich oddziałów AK oraz zorganizowanie bezbłędnie działającego kanału ucieczkowego z obozu.

Statutowym przedmiotem działania Muzeum jest “przedstawianie wielowiekowej historii Ziemi Oświęcimskiej przez pryzmat losów jej mieszkańców z uwzględnieniem różnorodności etnicznej i kulturowej budującej lokalną tożsamość, w tym pokazanie tragicznej sytuacji miejscowej ludności po wybuchu II wojny światowej i przedstawienie pomocy więźniom niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau udzielonej przez mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej i polski ruch oporu w warunkach terroru okupacyjnego i w kontekście realizowanego w obozie planu Zagłady”.

Źródło: PAP Autor: Maciej Replewicz
Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij