Wiadomości sportowe z kraju i świata

Czy w Igrzyskach w Tokio będą mogli wziąć udział tylko zaszczepieni sportowcy? Komitet Olimpijski podjął decyzję

Przewodniczący MKOl Thomas Bach powiedział w piątek w Genewie, że szczepienia przeciwko koronawirusowi nie będą wymagane od sportowców rywalizujących na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, w związku z obawami o powolne tempo wprowadzania szczepionek w Japonii.

Ponieważ gospodarz igrzysk olimpijskich miał opóźnienia w zapewnieniu dawek szczepionek, można oczekiwać, że niektórzy japońscy sportowcy nie zostaną zaszczepieni przed rozpoczęciem Igrzysk 23 lipca- powiedział Bach -przemawiając na konferencji prasowej po sesji MKOl.

Komitet Olimpijski od samego początku jasno dał do zrozumienia , że nie nałoży obowiązku szczepień i będzie postępować zgodnie z wytycznymi rządów w tej sprawie, sportowcy i krajowe komitety olimpijskie powinni przestrzegać swoich krajowych przepisów dotyczących szczepień” -dodał.

“Jest to wyraźna odpowiedzialność rządów i nie będziemy w to ingerować” – powiedział Bach. “Będziemy współpracować z Narodowymi Komitetami Olimpijskimi, aby zaszczepić jak najwięcej uczestników, ale zawsze zgodnie z odpowiednimi wytycznymi krajowymi”- zadeklarował przewodniczący MKOl

Według japońskiego rządu Japonia ma otrzymać w maju i czerwcu około 100 milionów dawek szczepionki COVID-19 od firmy Pfizer Inc., co wystarczy dla zaszczepienia prawie połowy jej populacji.

Bach ujawnił w czwartek, że Chiński Komitet Olimpijski zaoferował dostarczenie dawek szczepionek sportowcom na Igrzyska Olimpijskie w Tokio, które zostały przełożone o rok z powodu pandemii koronawirusa, a także przyszłorocznych Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Źródło: PAP Autor: wr/
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij