Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Czy to koniec “urzędów pracy”? Premier: “ta nazwa kojarzy się ze smutnymi czasami rządów PO”

Dziś, gdy bezrobocie w Polsce jest drugim najniższym w Europie, może powinniśmy przestać używać nazwy “urząd pracy” i zamienić ją na “centrum wyboru kariery”? – zaproponował w czwartek premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.

“Dziś, gdy bezrobocie w Polsce jest drugim najniższym w Europie, może powinniśmy przestać używać nazwy +urząd pracy+, która – jak napisał Morawiecki – kojarzy się ze smutnymi czasami rządów PO, i zamienić je na coś, co bardziej pasuje do dzisiejszego rynku pracownika – np. +centra wyboru kariery+?” – czytamy na Facebooku premiera.

Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) wynika, że stopa bezrobocia w Polsce w marcu 2023 roku wyniosła 5,4 proc. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy na koniec marca wyniosła natomiast 846,9 tys. W poprzednim miesiącu było to 5,5 proc. i 864,8 tys. osób.

Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat) Polska należy do państw z najniższym poziomem bezrobocia w Unii Europejskiej i plasuje się na drugim miejscu. Niższe bezrobocie jest jedynie w Czechach.

Źródło: PAP Autor: Delfina Al Shehabi
Fot. PAP/Zbigniew Meissner

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij