Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Czy sprzedaż “małpek” zostanie zakazana? Polacy sięgają po nie zdecydowanie za często

Polacy są podzieleni w sprawie zakazu sprzedaży “małpek”, czyli małych butelek z mocnym alkoholem. Za wprowadzeniem takiego zakazu opowiada się 46 proc. badanych przez IBRiS. Przeciwnych jest prawie 42 proc. ankietowanych – wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Radia ZET.

IBRiS zadał ankietowanym pytanie “Czy Pana/i zdaniem należy zakazać sprzedaży mocnego alkoholu w mniejszych butelkach, czyli tak zwanych małpek?”. 46 proc. badanych opowiedziało się za takim zakazem. 27,5 proc. wybrało odpowiedź “zdecydowanie tak”, a kolejne 18,5 proc. “raczej tak”.

Przeciwnego zdania jest 41,7 proc. pytanych. 15,3 proc. wybrało odpowiedź “zdecydowanie nie”, a 26,4 proc. “raczej nie”. 12,3 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat.

Najwięcej przeciwników wprowadzenia zakazu sprzedaży “małpek” jest wśród młodych ludzi. Przeciwni są zwłaszcza 20-latkowie. Aż 62 proc. ankietowanych w grupie wiekowej 18-29 lat wybrało odpowiedź “zdecydowanie nie” (28 proc.) lub “raczej nie” (34 proc.). Za zakazem są za to osoby w grupie wiekowej 60-69 lat – 57 proc. wybrało odpowiedź “zdecydowanie tak” (35 proc.) lub “raczej tak” (22 proc.).

Sondaż IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony w dniach 24-25.05.2024 r. metodą CATI na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 1071 osób.

Źródło: PAP Autor: Anita Karwowska
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij