Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Czy Polak zostanie szefem ważnej światowej organizacji gospodarczej? Duże szanse naszego ministra

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała listę 10 kandydatów na swojego sekretarza generalnego, którego kadencja rozpocznie się w czerwcu 2021 r. Na liście znalazł się polski kandydat, obecny minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Listę kandydatów zgłoszonych przez państwa członkowskie OECD, organizacja z siedzibą w Paryżu, opublikowała na swojej stronie internetowej.

Wyboru nowego sekretarza generalnego na pięcioletnią kadencję, która rozpocznie się 1 czerwca przyszłego roku, dokona Rada OECD. Nowo wybrany kandydat zastąpi obecnego szefa OECD, Meksykanina Angela Gurrię, pełniącego funkcję od 2006 r.

Na oficjalnej liście kandydatów oprócz Kurtyki znaleźli się: Mathias Cormann (Australia), Anna Diamantopulu (Grecja), Vladimir Dlouhy (Czechy), Philipp Hildebrand (Szwajcaria), Kersti Kaljulaid (Estonia), Ulrik Knudsen (Dania), Christopher Liddell (Stany Zjednoczone), Cecilia Malmstroem (Szwecja) i William Morneau (Kanada).

W nadchodzących tygodniach przewodniczący komisji selekcyjnej ambasador Christopher Sharrock, stały przedstawiciel Wielkiej Brytanii, zaprosi każdego z kandydatów na rozmowę kwalifikacyjną z szefami delegacji krajów członkowskich.

Po rozmowach przewodniczący przeprowadzi poufne konsultacje krajami członkowskimi OECD, aby zawęzić krąg kandydatów i ostatecznie zidentyfikować tego, wokół którego będzie można zbudować konsensus.

W OECD obowiązuje zasada równości wszystkich członków, niezależnie od ich potencjału gospodarczego czy wkładu do budżetu organizacji. Podstawowym sposobem podejmowania decyzji jest konsensus.

OECD jest międzyrządową organizacją gospodarczą zrzeszającą 37 państw członkowskich, założoną w 1961 r. w celu stymulowania postępu gospodarczego i handlu światowego. Polska jest jej pełnoprawnym członkiem od 1996 r.

 

Źródło: PAP Autor: Z Paryża Katarzyna Stańko
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij