Najnowsze wiadomości z kraju

Czy mróz pomoże w walce z koronawirusem? Ekspert komentuje

IMGW ostrzega, że południową Polskę czeka fala mrozu. Wiele osób zastanawia się, czy pomoże to w walce z koronawirusem.

W nocy z wtorku na środę w całym kraju odnotowano ujemne temperatury. W wiosce Żubracze w gminie Cisna (podkarpackie) odnotowano aż -18,2 stopnia,jak na razie najniższą temperaturę tej zimy.

Na tym jednak mrozy się nie skończą. Noc między środą a czwartkiem będzie równie mroźna. IMGW informuje, że miejscami temperatura spadnie nawet do -16 stopni. Na terenie kilku powiatów południowej Polski ogłoszono już alerty pierwszego stopnia w związku z mrozami. IMGW obiecuje jednak, że po tej fali mrozów wrócą cieplejsze, bardziej jesienne temperatury.

Wiele osób zastanawia się czy zimowe temperatury pomogą w walce z chińskim koronawirusem. Wirusolog prof. Włodzimierz Gut powiedział TVP Info, że to skomplikowane. Podkreślił, że sama temperatura nie wpłynie na rozprzestrzenianie się wirusa.
Profesor Gut zwraca jednak uwagę, że z powodu mrozów ludzie częściej siedzą w domach inie kontaktują się aż tak bezpośrednio z innymi osobami, co może w pewnym stopniu zmniejszyć liczbę nowych infekcji. Podkreśla także, że zawierający wirusa wydychany aerozol zamarza i opada szybciej na ziemię, co również w pewnym stopniu zmniejsza ryzyko infekcji – chociaż nie z bliskiej odległości.

Gut odniósł się też do noszenia szalików. Stwierdził, że te z jednej strony dają dodatkową ochronę przed wirusem, chociaż są pod tym względem mniej skuteczne niż maseczki. Z drugiej strony Gut zauważa, że szalik może pomóc w transferze wirusa z rąk czy przedmiotów do ust. Podkreśla również, że najlepszą metodą zabicia wirusa są środki dezynfekujące zawierające minimum 60% alkoholu.

Źródło: Stefcyk.info na podst. TVP Info Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij