Sędziowie hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego zawetowali ustawę parlamentu Katalonii w sprawie prawa regionu do ogłoszenia autonomii oraz negowaniu zwierzchnictwa króla Filipa VI. Ostrzegli jednocześnie, że kolejne próby działań na rzecz secesji Katalonii będą karane.
Trybunał Konstytucyjny w Madrycie wskazał, że zawetowana ustawa nigdy nie powinna pojawić się na sesji plenarnej regionalnej izby, gdyż jej założenia są sprzeczne z hiszpańską konstytucją.
Sędziowie TK wskazali, że zatwierdzone przez parlament Katalonii 25 lipca przepisy służyły legitymizacji działań, prowadzących do ogłoszenia niepodległości przez ten północno-wschodni region Hiszpanii.
W czwartkowym werdykcie sędziowie zaznaczyli, że zlekceważenie decyzji hiszpańskiego TK, anulującej regionalną ustawę z 25 lipca, doprowadzi do ukarania przewodniczącego katalońskiego parlamentu Rogera Torrenta, sekretarza generalnego izby Xaviera Muro, a także pozostałych członków jej prezydium.
“Bierność wobec orzeczenia TK będzie nieść ze sobą konsekwencje prawne dla władz parlamentu Katalonii, dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa nieposłuszeństwa” – napisali sędziowie w werdykcie zaznaczając, że karane będą też inne działania izby służące ogłoszeniu secesji.
Czwartkowa decyzja hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego jest kolejną w ostatnich dniach w sprawie ustaw katalońskiego parlamentu. We wtorek opublikowane zostało weto sędziów TK wobec ustawy regionalnej izby z 7 marca 2019 r., która umożliwiała utworzenie komisji śledczej, orzekającej w sprawie króla Hiszpanii oraz członków jego rodziny.
W opublikowanym we wtorek werdykcie TK stwierdził, iż pozycja króla w układzie hiszpańskich instytucji państwowych jest “wyjątkowa” i żaden parlament na terenie Hiszpanii nie posiada uprawnień do tworzenia komisji śledczej, która miałaby orzekać o ewentualnej winie monarchy.
Od sierpnia premier Katalonii Quim Torra regularnie apeluje do mieszkańców Katalonii o “nieposłuszeństwo wobec władz Hiszpanii”, gdyby Sąd Najwyższy w Madrycie orzekł kary wobec 12 separatystów. Od lutego są oni sądzeni za współorganizację nielegalnego referendum niepodległościowego w Katalonii z 1 października 2017 r.
W związku z planowanym między 11 a 14 października orzeczeniem SN w sprawie separatystów oraz spodziewanymi niepokojami w Katalonii rząd Pedra Sancheza skierował już do tego regionu ponad 1500 policjantów i żandarmów.