Czy fentanyl zaleje Polskę? “Policja monitoruje sytuację” Najnowsze wiadomości z kraju

Czy fentanyl zaleje Polskę? “Policja monitoruje sytuację”

Ostatni film z Poznania pokazujący dwóch młodych mężczyzn będących najprawdopodobniej pod wpływem groźnego narkotyku – fentanylu – wstrząsnął polską opinią publiczną. Do sprawy postanowiła odnieść się Komenda Główna Policji.  “Zwalczanie przestępczości narkotykowej jest jednym z priorytetów Komendanta Głównego Policji. Dlatego też pojawiające się w przestrzeni medialnej filmy prezentujące np. osoby ze Stanów Zjednoczonych po użyciu syntetycznego opioidu, znanego pod nazwą fentanyl rodzą pytania o skalę tego zjawiska w Polsce. Od stycznia 2022 r. do połowy kwietnia 2024 r. zabezpieczono dokładnie 252,2 g tej substancji i jej pochodnych. Dla porównania w całym ubiegłym roku policjanci zabezpieczyli w naszym kraju około 21 ton środków odurzających, a tylko przez 5 miesięcy tego roku było to 17,5 tony.” – czytamy w komunikacie KGP.

Policja podkreśla, że w Polsce nie stwierdzono dotychczas przypadków wytwarzania fentanylu. Nie skonfiskowano również substancji wykorzystywanych do jego produkcji. Fentanyl i jego pochodne, zabezpieczane przez policję, występują w różnych postaciach m.in. w kryształach i proszkach. Fentanyl jest także składnikiem recepturowanych leków przeciwbólowych w formie plastrów czy ampułek do wstrzykiwań. Najczęściej do nielegalnego obrotu leków zawierających fentanyl i jego pochodne dochodzi poprzez: poświadczenie nieprawdy przez osoby uprawnione do wystawiania recept i ich realizację przez osoby nieuprawnione, podrabianie recept czy kradzież leków (np. z karetki pogotowia, aptek, ośrodków zdrowia). Proszek lub tabletki zawierające fentanyl mogą również pochodzić z przemytu i być następnie wprowadzane do nielegalnego obrotu.

Trzeba zaznaczyć, że przypadki zabezpieczenia fentanylu i jego pochodnych oraz liczba prowadzonych w tych sprawach postępowań przygotowawczych stanowi marginalny udział w całości rynku narkotykowego w Polsce. Dla porównania w roku 2023 Policja wszczęła 37 728 postępowań o czyny określone w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, zaś w od stycznia do maja 2024 r. liczba wszczętych postępowań wyniosła 16 577. Pod koniec maja policjanci z KWP w Radomiu zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o udział w nielegalnym obrocie fentanylem.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu do mediów społecznościowych trafiło wykonane w Poznaniu nagranie, na którym widać dwóch odurzonych mężczyzn. Zdaniem internautów byli pod wpływem fentanylu.

Fentanyl to syntetyczny opioid, który stworzono w Belgii w połowie XX wieku. W medycynie wykorzystywany jest jako środek przeciwbólowy, jeden z najsilniejszych. Jest podawany np. po trudnych operacjach czy w terminalnej fazie raka. W latach siedemdziesiątych w USA zaczął być wykorzystywany jako narkotyk. Teraz stanowi tam prawdziwą plagę i zabija rocznie tysiące osób. Sprzedawany na czarnym rynku fentanyl często jest zanieczyszczony. Często bywa też sprzedawany jako heroina, od której jest znacznie silniejszy, co zwiększa ryzyko przypadkowego przedawkowania.

Źródło: stefczyk.info/policja.pl Autor:
Fot. KGP

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij