Tytułem Człowieka Wolności za rok 2018 redakcja tygodnika „Sieci” uhonorowała wicepremiera i ministra kultury prof. Piotra Glińskiego. To już szósta edycja plebiscytu, w którym wyróżniane są osoby szczególnie zasłużone dla wolnej Polski.
– Przez lata władze naszego państwa nie uświadamiały sobie, że bierzemy udział w wojnie kulturowej. Zaczęło się to zmieniać dopiero po roku 2015. Gabinet PiS jest pierwszym rządem, w którym minister kultury i dziedzictwa narodowego jest zarazem wicepremierem Polski — mówił Grzegorz Górny w laudacji. – Nadał działalności swojego ministerstwa niespotykany do tej pory rozmach i dynamikę — dodał.
– U źródeł nagrody „Człowiek Wolności” leży przekonanie, że ludzie są powołani do wolności, ale nie jest ona oczywistością. Wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze. Zawsze trzeba o nią walczyć — mówił Górny.
Dziękując za nagrodę, profesor Gliński przypomniał, że “Polityka to ma być służba i nic więcej”:
– Polityk nikomu nie robi łaski, że uczestniczy w wyborach czy sprawuje władzę. Polityk ma ciężko pracować na rzecz dobra publicznego, a nie kolekcjonować zaszczyty. Polityk stoi najniżej w hierarchii prestiżu społecznego — mówił wicepremier Gliński podczas gali Człowiek Wolności tygodnika „Sieci”.
Na gali tygodnika „Sieci” Człowiek Wolności 2018 bardzo mocno wybrzmiały również słowa Bronisława Wildsteina, pisarz i publicysta:
– 30 lat powtarzam tezę, że żyjemy w świecie na opak, odwróconym, gdzie sensy, wartości są postawione na głowie, gdzie dziwki rozpaczają nad upadkiem obyczajów, oszuści wzruszają się tym, że prawda w życiu publicznym nienależycie funkcjonuje, złodzieje są poruszeni faktem, że własność nie jest traktowana poważnie, gdzie nienawistnicy organizują się, by walczyć z nienawiścią — zauważył komentator tygodnika „Sieci”.
– To zjawisko się teraz intensyfikuje. Słyszymy, że prezydenta Pawła Adamowicza zabiła nienawiść. Tam mówią główne i dominujące środki medialne, tak mówią najrozmaitsze ośrodki opiniotwórcze w Polsce i nie tylko. Tak mówią nieformalne ośrodki władzy, które nie mogą się z tym pogodzić, że ich polityczny wymiar został przez nich utracony — podkreślił Wildstein.
Tytuł Człowieka Wolności redakcja tygodnika „Sieci” przyznała już po raz szósty. Nagrodę otrzymują co roku ludzie, dla których wolność jest wartością najważniejszą, a jej obrona i szerzenie – codzienną powinnością. W gronie dotychczasowych laureatów znaleźli się: prezes Trybunału Konstytucyjnego, Julia Przyłębska (za 2017 r.), premier Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości (za 2016 r.), prezydent Andrzej Duda (za 2015 r.), poeta i pisarz Jarosław Marek Rymkiewicz (za 2014 r.) oraz prof. Krzysztof Szwagrzyk, historyk IPN (za 2013 r.).