Najnowsze wiadomości z kraju

Czescy strażacy ćwiczyli pod Warszawą. Natrafili na sensacyjne znalezisko

Podczas międzynarodowych ćwiczeń ratowniczych „New Wave Poland 2023” odbywających się na terenie Twierdzy Modlin, czescy strażacy znaleźli zabytkową łódź. O sprawie został poinformowany mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Ćwiczenia zabezpieczała OSP Ratownictwo Wodne w Nowym Dworze Mazowieckim – Modlinie Twierdzy.

“Czescy strażacy zasygnalizowali, że w wodzie jest kłoda drewna, która przeszkadza w pływaniu i że trzeba ją oznaczyć. Podpłynęliśmy tam i zobaczyliśmy, że da się ja przetransportować do brzegu. Już na brzegu okazało się, że nie jest to kłoda tylko łódź” – powiedział PAP Marek Karpowicz z Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne w Nowym Dworze Mazowieckim.

Podkreślił, że jak tylko zobaczyli co to jest, to natychmiast powiadomili o znalezisku konserwatora i wdrożyli procedurę. “Zrobiliśmy zdjęcia i ponownie na polecenie konserwatora zatopiliśmy – chodziło o zakonserwowanie jej. Chodzi też o to, żeby żadni pseudo poszukiwacze jej nie zniszczyli. A tak to nikt, oprócz nas, nie wie gdzie ona jest” – dodał.

“Tu wokół twierdzy mnóstwo jest starych łodzi, zatopionych barek czy amunicji. Całe skrzynie wyjmuje się z wody” – przekazał.

Rzecznik mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków Andrzej Mizera poinformował, że prawdopodobnie znaleziona łódź ma około 300 lat.

“Zostanie odpowiednio zaimpregnowana i na razie zostanie w tym miejscu. Będzie czekała na możliwość przeniesienia jej do Państwowego Muzeum Archeologicznego” – wyjaśnił.

Źródło: PAP Autor: Marta Stańczyk
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij