Maseczki, dezynfekcja rąk, dystans czy godziny dla seniorów w sklepach. Wszyscy dobrze pamiętamy obostrzenia, które cztery lata temu pojawiły się w Polsce za sprawą pandemii Covid. Epidemiolodzy ostrzegają, że choroba powraca, a obecnie znów mówi się o tysiącach zachorowań.
Jak informuje portal PolsatNews.pl, dziennie może dochodzić do blisko 20 tys. nowych zakażeń wirusem i jego odmianą FLiRT.
– Zdecydowanie mamy wzrost zakażeń na całym świecie. Dominującym wariantem jest FLiRT. Nie jest dramatycznie niebezpieczny, przebiega łagodnie, ale dalej jest śmiertelnie groźny dla osób starszych i z wielochorobowością – podkreślił w programie Gość Wydarzeń Polsatu dr Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
Dzień wcześniej Sutkowskiw rozmowie z Onetem stwierdził, że udajemy, że “Covidu nie ma, tymczasem jesienią spodziewany jest wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2”. Lekarz zalecił prowadzenie kampanii promującej noszenie maseczek, co rekomendowane ma być też przez sanepid.
Sutkowski ocenił, że „zarówno państwo, jak i jednostki nie są przygotowane na stan wzrostu zachorowalności na koronawirusa, który nadejdzie jesienią”. “Przede wszystkim mentalnie nie jesteśmy przygotowani, bo udajemy, że Covidu nie ma” –powiedział.
Jednocześnie GIS przekazał, że w najbliższym czasie nie są planowane żadne nowe ograniczenia ani obowiązkowe działania prewencyjne, a dotychczasowe zalecenia i rekomendacje działań o udowodnionej skuteczności w zakresie ograniczania transmisji wirusów przenoszonych drogą oddechową nie zmieniły się.
Obejmują one m.in. szczepienia w grupach ryzyka dostępnymi szczepionkami; izolację domową osób z potwierdzonym zakażeniem przez okres utrzymywania, się objawów, o ile nie wymagają pomocy medycznej; możliwość konsultacji lekarskiej w formie teleporady; wykonanie szybkiego testu diagnostycznego (test antygenowy) w warunkach, domowych albo podczas konsultacji lekarskiej oraz zachowanie dystansu w kontakcie z osobą chorą.
Zalecenie i rekomendacje obejmują również zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu i kichania chusteczką jednorazową, ewentualnie w zgięcie łokcia; ochronę nosa i ust maseczką medyczną przez osoby zakażone, które przebywają w zamkniętych pomieszczeniach z innymi osobami bez możliwości zachowania dystansu np. poczekalnia w przychodni, apteka.
Wśród rekomendacji i zaleceń jest również ochrona nosa i ust maseczką medyczną przez osoby niezakażone przebywające w zamkniętych pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko bliskiego kontaktu z osobą zakażoną oraz częstsza higienę rąk, w szczególności po kontakcie z powierzchniami, które mogły być skażone materiałem zakaźnym np. poręcze, włączniki, klamki, uchwyty koszyków.