Najnowsze wiadomości ze świata

Czechy poprosiły Izrael o pomoc ze szczepieniami

Prezydent Czech Milosz Zeman ujawnił, że wysłał list do prezydenta Izraela Reuwena Riwlina list, w którym poprosił go o pomoc w organizacji szczepień na COVID. Podobny list do swojego odpowiednika miał wysłać premier Andrej Babisz.

Izrael zdecydowanie prowadzi jeśli chodzi o szczepienia przeciwko COVID-19. Według informacji izraelskiego ministerstwa zdrowia udało się już zaszczepić 19,5% ludności, w tym ponad 72% osób starszych niż 60 lat.

Prezydent Zeman powiedział portalowi Blesk, że ma nadzieję na to, że izraelscy eksperci dostarczą Czechom know-how w sprawie szybkiego zaszczepienia populacji. Uznał również, że padające deklaracje, że do lata uda się zaszczepić wszystkich dorosłych obywateli są zbyt optymistyczne. W przeciwieństwie do premiera nie obwinił jednak o wolne tempo szczepień Unii Europejskiej i prowadzonej przez nią dystrybucji szczepionek.

Zeman zadeklarował także, że sam przyjmie pierwszą dawkę szczepionki w przyszłym tygodniu, podczas badań lekarskich w Centralnym Szpitalu Wojskowym w Pradze. Wezwał do tego samego swojego poprzednika Valclava Klausa. Klaus jest przeciwnikiem szczepień i restrykcji. W odpowiedzi na słowa Zemana po raz kolejny ogłosił publicznie, że nie ma zamiaru się szczepić.

Źródło: Stefczyk.info na podstawie PAP Autor: WM
Fot. PAP/EPA/TINO ROMANO

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij