Cywilizacja śmierci. Sąd Najwyższy Holandii zalegalizował eutanazję bez świadomej zgody pacjenta Najnowsze wiadomości ze świata

Cywilizacja śmierci. Sąd Najwyższy Holandii zalegalizował eutanazję bez świadomej zgody pacjenta

Holenderski Sąd Najwyższy wydał wyrok w głośnej sprawie dotyczącej eutanazji. Uznał, że lekarz ma prawo zabić pacjenta nawet wtedy, kiedy ten nie jest w stanie wyrazić na to zgody.

Holandia zalegalizowała eutanazję już w 2001 roku, jako pierwsze państwo na świecie. Aby była legalna musi być spełnione kilka warunków, jak ogromne cierpienie pacjenta czy brak perspektyw na poprawę. Jednym z warunków jest także to, że pacjent musi wyrazić na to świadomą zgodę.

W 2016 roku holenderski sąd zajmował się sprawą lekarza, który poddał eutanazji 74-letnią pensjonariuszkę domu starców, która cierpiała na zaawansowaną demencję. Kobieta wcześniej podpisała oświadczenie, że chce, aby skrócono jej w takim wypadku życie, ale według prokuratury przed śmiercią „wysyłała mieszane sygnały”. Jej rodzina postanowiła jednak, że pomimo braku wyraźniej zgody zostanie zabita. Podano jej tabletki usypiające w kawie, a kiedy kobieta obudziła się w trakcie „zabiegu” jej własna córka przytrzymała ją na łóżku.

Lekarz, który dokonał tamtej eutanazji, został uniewinniony przez sąd. Sędziowie uznali, że dopilnował wszelkich standardów i nie popełnił morderstwa pomimo tego, że dokonał eutanazji bez wymaganej przez prawo wyraźnej i świadomej zgody pacjenta.

Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego. Ten zadecydował, że w takich sytuacjach lekarz, który zabił pacjenta, nie będzie ponosił odpowiedzialności karnej. Zdaniem sędziów jeśli pacjent, będąc jeszcze w pełni władz umysłowych, wyraził na piśmie zgodę na eutanazję, to jej dokonanie jest legalne nawet wtedy, kiedy na skutek demencji nie jest w stanie jej potwierdzić – a lekarz, który w takiej sytuacji podejmie decyzję o śmiertelnym zastrzyku nie powinien odpowiadać karnie, o ile tylko zostały spełnione pozostałe warunki prawne.

Wyrok sądu musi być jeszcze wprowadzony do odpowiedniej ustawy przez rząd i parlament. To jednak wydaje się być tylko formalnością gdyż liberalny premier Mark Rutte jest zwolennikiem dalszej liberalizacji prawa do eutanazji. Już w poprzedniej kadencji mówiono otwarcie na przykład o planach legalizacji eutanazji dla osób, które nie są chore ale znudziło im się życie.

Źródło: CNN Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij