Najnowsze wiadomości z kraju

Cud w Kostancinie? “Hostię zbadają specjaliści”

W Konstancinie-Jeziornej na powierzchni konsekrowanej hostii pojawiła się zmiana w kolorze czerwonym. Hostię zbadają specjaliści pod kątem znalezienia odpowiedzi na pytanie, co spowodowało nietypową zmianę – powiedział PAP rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński.

Do zdarzenia doszło w kaplicy domu rekolekcyjnego “Dobry Zakątek” w Konstancinie-Jeziornej. Księdzu wypadła z ręki konsekrowana hostia. Zgodnie z procedurą została ona umieszczona w naczyniu liturgicznym wypełnionym wodą o nazwie vasculum, aby się rozpuściła. Po pewnym czasie okazało się, że na powierzchni hostii pojawiła się zmiana w kolorze czerwonym.Zapytany o tę sprawę ks. Śliwiński potwierdził, że opisywana hostia trafiła do kurii metropolitalnej warszawskiej i jest tam przechowywana w kaplicy, w tabernakulum, ponieważ bez względu na wyniki badań mamy do czynienia z hostią konsekrowaną.

“Wkrótce zostanie zbadana przez specjalistów pod kątem znalezienia odpowiedzi na pytanie, co spowodowało tę nietypową zmianę” – powiedział rzecznik archidiecezji warszawskiej.

Przyznał, że w ostatnich 10 latach do warszawskiej kurii zostały zgłoszone dwa podobne przypadki.

“Doświadczenia z przeszłości nakazują ostrożność, dyskrecję i ciszę, która w tym wypadku została niestety naruszona. Prowadzone wówczas badania wykluczyły prawdziwość cudu eucharystycznego, wykazując obecność pewnych form grzybów na obu badanych wówczas hostiach” – stwierdził ks. Śliwiński.

Zdaniem ks. Śliwińskiego fakt ten powinien duszpasterzom w pierwszej kolejności nakazywać dyskrecję i ostrożność.

“Propagowanie pewnej hipotezy przed wyjaśnieniem zjawiska, ze stosowaniem języka warunkowego: +gdyby to była prawda+, +jeśli cud się potwierdzi+, to zachowanie teologicznie i duszpastersko nieodpowiedzialne. Pamiętajmy, że największy cud eucharystyczny to według wiary katolickiej każda msza święta, podczas której chleb staje się Ciałem Chrystusa” – zastrzegł.

Źródło: PAP Autor: Iwona Żurek
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij