Publicystyka

Cóż za wpadka Onetu! Artykuł o “najsmutniejszych świętach” pod okupacją opatrzyli… zdjęciem żołnierzy Wehrmachtu

Serwis Onet zamieścił na swojej stronie artykuł pod tytułem “Na froncie, w obozie, pod okupacją… Najsmutniejsze Święta Bożego Narodzenia”, w którym opisano jak obchodzono Wigilię w latach 1939-1945. Wszystko byłoby jednak dobrze, gdyby autorzy materiału nie opatrzyli go zdjęciem… żołnierzy Werhmachtu. Sprawa wywołała ogromną burzę w mediach społecznościowych.

Artykuł przedstawia sposób, w jaki obchodzone były święta Bożego Narodzenia podczas II Wojny Światowej z różnych perspektyw – zarówno polskich rodzin znajdujących się pod okupacją, więźniów obozów koncentracyjnych, jak i żołnierzy na froncie. Autorzy materiału opisują, jak wyglądały Wigilie w poszczególnych latach, przedstawiając także kontekst historyczny wydarzeń, które miały wtedy miejsce. Jednak dziennikarze Onetu zaliczyli ogromną wpadkę, ponieważ jako zdjęcie ilustracyjne do artykułu dodali… fotografię przedstawiającą żołnierzy Wehrmachtu obchodzących Boże Narodzenie w jednym z bunkrów znajdujących się na froncie wschodnim.

https://twitter.com/NZGoebbelsa/status/1341678615327617025

Sprawa wywołała ogromne kontrowersje w mediach społecznościowych. Wielu internautów pisze o ogromnej kompromitacji portalu należącego do niemieckiego koncernu medialnego Ringier Axel Springier.

Onet przekroczył wszelkie granice. Po plucie w twarz Polakom. Większej perfidnej manipulacji niż ilustrowanie świąt zdjęciem „smutnych Niemców” wyobrazić sobie nie można. Wyobraźmy sobie, że taki tekst powstaje w Izraelu… Co by się stało z takim medium? – pyta pod postem Samuela Pereiry europoseł Dominik Tarczyński.

https://twitter.com/PatrykJaki/status/1341695368497680385

Słowa krytyki najwyraźniej dotarły do władz portalu, które najpierw zdecydowały się na zmianę zdjęcia zarówno na swojej stronie, jak i w mediach społecznościowych. Jednak po krótkiej chwili najwyraźniej artykuł został usunięty, gdyż po kliknięciu w link widnieje jedynie informacja o błędzie.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Onet/ Twitter Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij