Najnowsze wiadomości ze świata

COVID-19 zwiększa znacznie ryzyko chorób psychicznych

Powodowana chińskim koronawirusem choroba COVID-19 jest na tyle nowa, że ciągle dowiadujemy się o nich nowych rzeczy. Najnowsze badanie ustaliło na przykład, że przejście przez nią znacznie zwiększa ryzyko choroby psychicznej.

Niepokojące badanie zostało opublikowane w prestiżowym periodyku Lancet Psychiatry. Jego autorzy przeanalizowali dane medyczne 69 milionów pacjentów z USA, z których ponad 62 tysiące przeszło przez COVID-19.

Autorzy badania zauważyli, że u 20% ozdrowieńców po COVID-19 w ciągu 90 dni zdiagnozowano po raz pierwszy chorobę psychiczną. Porównanie z pacjentami którzy nie zarazili się koronawirusem pokazało, że ozdrowieńcy mają na to dwa razy większą szansę niż osoby, które nie przeszły przez COVID-19. Najczęściej diagnozowano u nich depresję, stany lękowe i bezsenność.

„Ludzie martwili się, że ozdrowieńcy z COVID-19 będą bardziej narażeni na problemy ze zdrowiem psychicznym i nasze badanie pokazuje, że to bardzo prawdopodobne” – stwierdził jeden z jego autorów, profesor Paul Harrison z Uniwersytetu w Oksfordzie. Stwierdził, że naukowcy już teraz powinni zacząć opracowywać nowe terapie a służba zdrowia przygotowywać się na zwiększoną ilość pacjentów z problemami psychicznymi.

Inni naukowcy, którzy nie brali udziału w tym badaniu, podkreślają, że to kolejny dowód wpływu koronawirusa na mózg. Michael Bloomfield z londyńskiego University College podejrzewa, że wpływ na to ma połączenie psychologicznych stresorów związanych z pandemią z fizycznym oddziaływaniem wirusa na mózg.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Reuters Autor: WM
Fot. PAP/EPA/SALVATORE DI NOLFI

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij