Coraz więcej żołnierzy w jednostce na przesmyku suwalskim Najnowsze wiadomości z kraju

Coraz więcej żołnierzy w jednostce na przesmyku suwalskim

Przysięga 42 ochotników zasadniczej służby wojskowej odbyła się w sobotę w jednostce wojskowej w 14. Suwalskim Pułku Artylerii Przeciwpancernej (Podlaskie). Pułk powstał w 2019 roku i w tym czasie kilkukrotnie zwiększyła się tam liczba żołnierzy.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz rodziny żołnierzy. Przysięga ochotników do suwalskiej jednostki odbyła się na placu wojskowym.

„Wybierając drogę wojskową stajecie przed trudnym wyzwaniem, które wymaga najwyższych standardów, dyscypliny i zaangażowania. Decydując o wstąpieniu do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej dokonaliście ważnego oraz odpowiedzialnego wyboru” – powiedział zastępca dowódcy 14 Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego ppłk Janusz Szpadzik.

Część z nich będzie kontynuowała służbę podczas 11-miesięcznego specjalistycznego szkolenia do zawodowej służby wojskowej. Pozostali zasilą inne jednostki lub pozostaną w rezerwie.

Szeregowy Przemysław Cagan, który składał w sobotę przysięgę powiedział do zebranych, że przysięga to dla każdego żołnierza moment, który zostanie zapamiętany na całe życie.

„Zapewniamy, że będziemy wiernie i z honorem służyć narodowi polskiemu, dumnie nosząc mundur z biało-czerwoną flagą każdego dnia będziemy godnie reprezentować wartości i ideały, o które walczyły kolejne pokolenia Polaków” – mówił Cagan. Dodał, że od dzisiaj zawsze będą towarzyszyły im trzy słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna.

Dziennikarzom powiedział, że zdecydował się na wstąpienie do wojska polskiego z uwagi na to co niedobrego dzieje się za naszą wschodnią granicą. „Zdecydowały o tym pobudki patriotyczne i to, że mamy niestabilne czasy” – powiedział szeregowy Cagan. Podobnie mówili inni żołnierze.

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz powiedział, że żyjemy w czasach niespokojnych, dlatego postawa nowych żołnierzy zasługuje na szacunek i uznanie. Życzył im, żeby ich służba przebiegała w pokoju.

14. Suwalski Pułk Przeciwpancerny został zlikwidowany w 2010 roku i ograniczony do dywizjonu. W 2019 roku został przywrócony. Od tego czasu kilkukrotnie zwiększyła się liczba służących tam żołnierzy. Jest także doposażany w nowoczesny sprzęt.

Przesmyk lub korytarz suwalski to pojęcie w terminologii NATO. Dotyczy terenu obejmującego Suwalszczyznę, Augustów i Sejny. Przesmyk stanowi połączenie terytorium państw bałtyckich z Polską i resztą państw NATO oraz rozdziela terytorium obwodu królewieckiego i Białorusi. Według armii USA, region ten należy do potencjalnie najbardziej zapalnych punktów w Europie.

Źródło: PAP Autor: Jacek Buraczewski
Fot. PAP/Marian Zubrzycki

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij