Najnowsze wiadomości z kraju

Coraz bliżej normalności. Rząd poluzował obostrzenia na wakacje

W sobotę 26 czerwca wchodzi w życie kolejne luzowanie obostrzeń. Potrwa do końca wakacji – o ile sytuacja pandemiczna nie wymusi ich zaostrzenia.

W ramach najnowszego luzowania obostrzeń otwarte zostaną dyskoteki. W siłowniach, klubach fitness, kasynach, obiektach handlowych, placówkach pocztowych, bibliotekach, targach, konferencjach, wystawach i salach zabaw będzie obowiązywał nowy limit osób. Od teraz na jedną osobę będzie musiało przypadać 10 metrów kwadratowych ich powierzchni. W dyskotekach limit osób ustalono na 150. Taki sam limit obowiązuje na imprezach i spotkaniach organizowanych na świeżym powietrzu i w przypadku zgromadzeń.

W restauracjach limit wzrósł z 50% na 75% obłożenia lokalu. Tak samo stało się w wesołych miasteczkach oraz w hotelach – w tym wypadku limit nie dotyczy jednak zorganizowanych grup młodzieży poniżej 12 roku życia. Także w wypadku świątyń limit wzrósł do 75% a w wypadku wydarzeń sportowych – do 50% obłożenia trybun.

Ważne – osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 nie są wliczane w limity.

O północy ze środy na czwartek w życie weszły też nowe przepisy dotyczące kwarantanny dla osób, które przyjeżdżają spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Takie osoby nie muszą już odbywać 10-dniowej kwarantanny pod warunkiem, że zostali w pełni zaszczepieni preparatem dopuszczonym przez UE co najmniej 14 dni wcześniej albo okażą negatywny wynik testu, który został wykonany w Polsce w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy. Negatywny wynik testu wykonanego w kraju z którego przyjechali nadal nie będzie akceptowany. W razie trafienia na kwarantannę będzie można z niej wyjść najwcześniej po 7 dniach w razie otrzymania negatywnego wyniku testu, testy na obecność przeciwciał nie będą brane pod uwagę. Kwarantanna nie będzie też obowiązywała dzieci do 12 roku życia jeśli ich rodzice są w pełni zaszczepieni.

W wypadku podróżnych z państw strefy Schengen z kwarantanny zwolni negatywny wynik testu wykonany w macierzystym kraju wykonany 48 godzin przed przekroczeniem granicy lub negatywny wynik testu wykonanego w Polsce do 48 godzin po przekroczeniu granicy.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij