Najnowsze wiadomości ze świata

Cofamy się do czasów Nerona? “Le Figaro”: na całym świecie wzrasta przemoc wobec chrześcijan

Na całym świecie wzrasta przemoc wobec chrześcijan; w 2023 roku około 365 mln wyznawców tej religii zaznało prześladowań, o 5 mln więcej niż rok wcześniej – pisze w środę dziennik „Le Figaro”, powołując się na dane francuskiej organizacji pozarządowej Portes Ouvertes.

W 2023 roku chrześcijanie doświadczyli „poważnych prześladowań i dyskryminacji w 78 krajach” – wskazuje Portes Ouvertes w opublikowanym we wtorek raporcie „Globalny indeks prześladowań chrześcijan”. Najgorsza sytuacja panuje w krajach Afryki Subsaharyjskiej i w Indiach.Organizacja jest zaniepokojona „wzrostem działań antychrześcijańskich”, które narastają od pięciu lat i charakteryzują się przemocą w 30 krajach.

Indie to państwo, w którym liczba chrześcijan prześladowanych z powodów religijnych jest najwyższa – w więzieniach przebywa 2332 wierzących, co stanowi ponad połowę z 4125 chrześcijan przetrzymywanych w więzieniach na świecie. W kraju odnotowano też największą liczbę ataków na kościoły – 2228.

W sumie w 2023 roku na całym świecie celem ataków było 14 776 kościołów; w 2022 roku było ich 2110.

„Afryka Subsaharyjska stała się zakładnikiem islamskiego ekstremizmu” i dotyczy to 26 krajów, w których „mnożą się grupy powiązane z Państwem Islamskim i Al-Kaidą” – napisano w raporcie Portes Ouvertes. „Od lat Afryka Subsaharyjska jest regionem, w którym najwięcej chrześcijan jest zabijanych z powodu wiary. Islamscy ekstremiści wykorzystują niestabilność polityczną i słabości w zarządzaniu lub bezpieczeństwie, aby rozwijać swoją działalność dżihadystyczną i atakować chrześcijan w Somalii, Nigerii, Mali, Burkina Faso i Mozambiku” – stwierdza organizacja.

Nigeria to państwo najbardziej niebezpieczne dla chrześcijan – odnotowano w nim 4118 zabójstw, z 4998 popełnionych na chrześcijanach na całym świecie. W ubiegłym roku porwano w tym kraju 3300 chrześcijan; na całym świecie – 3906.

Chiny przodują w stosowaniu procedur administracyjnych wymierzonych w chrześcijan. W ChRL wciąż nie może funkcjonować ponad 10 tys. miejsc kultu, które zamknięto w czasie walki z pandemią Covid-19.

Dramatyczna sytuacja chrześcijan jest również w Korei Północnej. Od ponad 20 lat „nie ma przestrzeni wolności dla chrześcijan, którzy są zmuszeni do praktykowania religii w jak największej tajemnicy” – przypomina raport.

Pogarsza się sytuacja chrześcijan w krajach Afryki Północnej, Syrii, Turcji oraz na Bliskim Wschodzie, gdzie „chrześcijanie czują się coraz mniej akceptowani” – wskazuje Portes Ouvertes.

Od 1993 roku ewangelickie stowarzyszenie Portes Ouvertes (Otwarte Drzwi) dokumentuje ataki na chrześcijan na całym świecie; obecnie w ponad 70 krajach. „Dzięki naszej sieci partnerów mamy dostęp do szczegółowych i precyzyjnych informacji dotyczących ataków i prześladowań nawet na poziomie pojedynczych wiosek; są to informacje, które często nie pojawiają się w mediach” – twierdzi organizacja.

 

Źródło: PAP Autor: Z Paryża Katarzyna Stańko
Fot. PAP/EPA/PIYAL ADHIKARY

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij