Najnowsze wiadomości z kraju

Co zrobią z Turowem, gdy PO wróci do władzy? Marek Belka o zamknięciu kopalni: “Taka jest rzeczywistość”

Decyzję nakazującą zamknięcie kopalni w Turowie szef “Solidarności” Piotr Duda nazwał “skandalem” i “uderzeniem w bezpieczeństwo energetyczne Polski”. Równie ostry w swojej ocenie był Wojciech Ilnicki, szef NSZZ „Solidarność” w kopalni w Turowie, który powiedział, iż “decyzja o zamknięciu kopalni, oprócz skazania na śmierć głodową około 60 tys. ludzi, skazuje na biedę Polaków i polskie przedsiębiorstwa”. Tymczasem innego zadania był wybrany z listy Koalicji Europejskiej europoseł Marek Belka, którego ta decyzja nie oburzyła. – No taka jest rzeczywistość – konstatował europarlamentarzysta komentując wyrok polskiego sądu ws. Turowa. Europoseł dodawał, iż “bywało gorzej”.

Przypomnijmy, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał wykonanie decyzji środowiskowej dotyczącej koncesji na wydobycie węgla dla kopalni w Turowie po 2026 r. Skargę na decyzję środowiskową złożyły jesienią 2022 r. m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.

Choć wydane przez WSA postanowienie nie wstrzymuje pracy kopalni Turów, to z oczywistych względów stawia przyszłość przedsiębiorstwa pod ogromnym znakiem zapytania.

O decyzji sądu ws. Turowa przewodniczący “Solidarności” mówił w TVP tak:

– Dla mnie to skandal, przecież to nasze bezpieczeństwo energetyczne (…) Zatrzymamy głupią decyzję, my jej nie respektujemy. Nie pozwolimy na to, by Niemcy w kompleksie turowskim sadzili szparagi czy ogórki. Jako +Solidarność+ na to nie pozwolimy. (…) I pracownicy i mieszkańcy Bogatyni, Zgorzelca i wielu ościennych miejscowości nie wyobrażają sobie, że kompleks nie będzie funkcjonował – powiedział Duda.

O decyzję stołecznego sądu ws. Turowa pytany był na antenie Polsatu europoseł Marek Belka wybrany do PE z list KE. Kiedy prowadzący dyskusję red. Bogdan Rymanowski poinformował widzów, że kopalnia i elektrownia dają pracę 60 tysiącom osób, Belka zaprotestował.

– To nieprawda. Pięć tysięcy, a 60 tysięcy to mieszka tam, którzy oczywiście w jakimś momencie czy w jakimś stopniu zależą od tej kopalni. Ale chciałem powiedzieć, że sytuacja chyba poważniejsza jest np. w Bełchatowie. Ja sam pochodzę z Łodzi, która przeżyła po upadku RWPG (Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej), po upadku rynku rosyjskiego i straciło pracę grubo ponad 100 tysięcy, no taka jest rzeczywistość – powiedział Belka.

Czy w taki właśnie sposób przedstawiciele PO tłumaczyliby konieczność zamknięcia kopalni w Turowie, gdyby to oni sprawowali rządy w Polsce?

https://twitter.com/UEforPeople/status/1666704632075223040

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij