Publicystyka

“Człowiek Moskwy w Warszawie” znów nadaje. Kuriozalne słowa Tuska

Donald Tusk wykorzystał terrorystyczną napaść rakietową na Ukrainę do kolejnego ataku na rząd Polski. Tym razem jednak wybitnie nie trafił.

„Rosja bestialsko atakuje ukraińskie miasta, a w tym czasie Morawiecki bredzi na zlocie proputinowskich partii o Unii Europejskiej jako „transnarodowej bestii”. Gorzej nie można” – napisał były premier, odnosząc się do obecności premiera Morawieckiego na zorganizowanym w Madrycie konserwatywnym wiecu Viva22.

Wpis ten jest ze strony Tuska albo skrajną manipulacją, albo świadczy o tym, że nie ma on pojęcia o europejskiej polityce. Wiec Viva22 zorganizowała bowiem konserwatywna partia Vox, trzecia siła w hiszpańskim parlamencie. Ze wszystkich rzeczy, o jakie można ją oskarżać, bycie prorosyjską jest chyba najmniej sensowne. Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę partia ta nawoływała do zdecydowanej odpowiedzi i okazania Kijowowi wszelkiego wsparcia, jakiego tylko potrzebuje.

O „prorosyjskości” VOXu świadczy też opublikowany pod koniec czerwca raport brukselskiej organizacji pozarządowej VoteWatch Europe, dotyczący trendów politycznych europejskich partii w kontekście Rosji. Wynika z niego, że sprzeciw VOXu wobec Putina to 93,71%, przy średniej w Hiszpanii na poziomie 77,95%. Na podium znalazły się także chadecka Partia Ludowa (99,43%) i centroprawicowa Ciudadanos (82,34%).

O tym, jak bardzo „zbłądził” Tusk, świadczy to, że ze wszystkich przeanalizowanych partii w 16 państwach UE, łącznie z Niemcami i Francją, żadna inna partia poza VOXem nie miała aż tak wysokiego wyniku. Raport ten pokazał też, że najbardziej prorosyjskie są partie lewicowe: IU (15,77%), Podemos (28,25%) i PSOE (78,15%) – czyli partia rządząca obecnie Hiszpanią. Co więcej, według tego raportu najsilniej antyrosyjską grupą w Europarlamencie jest ECR, do której oprócz VOXu należy też PiS – najbardziej, według ekspertów tej organizacji, antyrosyjska partia w Polsce.

Źródło: Twitter Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij