Najnowsze wiadomości z kraju

Co za cyrk. “Resort Cyfryzacji nie może ogłosić przetargu ws. laptopów dla uczniów, bo minister edukacji nie uaktualniła specyfikacji sprzętu”

Ministerstwo Cyfryzacji, nie może ogłosić przetargu ws. laptopów dla uczniów, bo minister edukacji nie uaktualniła specyfikacji sprzętu, nie zrealizowała zmian w rozporządzeniu – powiedział b. minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

B. minister cyfryzacji Janusz Cieszyński podczas konferencji prasowej w Sejmie w czwartek odniósł się do dzisiejszej konferencji prasowej minister edukacji Barbary Nowackiej i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego ws. programu “laptop dla uczniów”.

“Dowiadujemy się, że z powodu wątpliwości KE ten program może zostać skasowany. Nasi oponenci mówią, że nie ma na niego pieniędzy, podczas, gdy kilka tygodni temu ogłaszali, że przygotowali budżet, w którym pieniądze są dosłownie na wszystko” – powiedział Cieszyński. “Nasi oponenci mówią, że problemem jest Krajowy Plan Odbudowy i brak środków europejskich, ale w piśmie, które otrzymało MC z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej jest jasno wskazane, że chodzi o uzupełnienie pewnych dokumentów, wprowadzenie modyfikacji, a czas na rozliczenie tzw. kamieni milowych jest do trzeciego kwartału 2025 roku” – powiedział.

“Minister Nowacka nie przygotowała uaktualnienia specyfikacji sprzętu, nie zrealizowała zmian w rozporządzeniu, więc Ministerstwo Cyfryzacji, nawet gdyby chciało, nie może ogłosić stosownego przetargu” – poinformował Cieszyński.

Na platformie X Cieszyński powiedział, że “Nowacka nie podjęła żadnych działań w stronę tego, aby program zrealizować: nie ruszyły konsultacje rozporządzenia ws. specyfikacji sprzętu (nie da się zrobić bez tego przetargu, więc Ministerstwo Cyfryzacji ma związane ręce), nie sfinalizowano prac nad strategią cyfryzacji edukacji (także kamień milowy z KPO), zlikwidowano zespół w Instytucie Badań Edukacyjnych, zajmujący się budową portalu http://edukacja.gov.pl, na którym miały być materiały do wykorzystania przez uczniów”.

Minister edukacji Barbara Nowacka we wtorek w TVN24 zapytana, “czy zgodnie z założeniami programu wspierania kompetencji cyfrowych uczniów czwartoklasiści otrzymają 1 września bezpłatnie laptopy, powiedziała, że +nie ma pieniędzy+”. W czwartek w południe wspólnie z ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim zostaną ogłoszone plany dotyczące laptopów.

Zwróciła uwagę, że “są poważne zastrzeżenia Komisji Europejskiej, dotyczące przygotowania tego programu, jego sensowności i zabezpieczenia młodych przed cyberzagrożeniami”. “Oczywiście laptopy czy tablety przydadzą się jako mechanizm wyrównywania szans. Musi to być jednak powiązane ze strategią edukacji cyfrowej i z bezpieczeństwem w sieci” – powiedziała szefowa ME.

Zapowiedziała, że wspólnie z ministerstwem cyfryzacji przygotowywany jest “program naprawczy” dotyczący laptopów.

Zgodnie z uchwaloną w ubiegłym roku ustawą o wspieraniu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, począwszy od roku szkolnego 2023/2024 kolejne roczniki uczniów klas IV szkół podstawowych publicznych i niepublicznych mają otrzymywać bezpłatnie laptopy. Mają być one kupowane centralnie, a następnie trafiać do organów prowadzących szkoły i do uczniów. Przekazywanie urządzeń rodzicom lub opiekunom prawnym ucznia ma odbywać się na podstawie umowy na własność albo umowy użyczenia.

W uzasadnieniu do projektu ustawy jako źródło sfinansowania programu wskazano środki z budżetu Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Laptopy dla pierwszego rocznika czwartoklasistów, który otrzymał je we wrześniu 2023 r., kupione zostały dzięki mechanizmowi prefinansowania przez Polski Fundusz Rozwoju.

Źródło: PAP/stefczyk.info Autor: Olga Łozińska, pf
Fot. PAP/Tomasz Gzell

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij