Najnowsze wiadomości ze świata

Co najmniej 52 osoby zginęły w pożarze fabryki. Policja aresztowała właściciela i jego synów

Liczba ofiar pożaru w fabryce w Bangladeszu wzrosła do 52. W sobotę policjanci zatrzymali jej właściciela i czterech jego synów.

Pożar w fabryce Hashem Food and Beverage Ltd. w mieście Rupganj wybuchł w czwartek w nocy. Na razie nie jest jasne co było powodem dla którego sześciopiętrowa fabryka, w której produkowano głównie soki, napoje i słodycze, stanęła w płomieniach. Zdaniem strażaków zgromadzone w niej chemikalia i plastiki na opakowania sprawiły, że pożar szybko stał się bardzo intensywny.

W tej fabryce pracuje kilka tysięcy osób. Kiedy wybuchł pożar większość z nich była już w domach, ale kilkaset osób nadal było w pracy. Ucieczkę przed płomieniami utrudnił im fakt, że drzwi na schody ewakuacyjne były zamknięte na kłódkę. Wielu z nich odniosło obrażenia skacząc z tego powodu z okien. Jak na razie strażnicy odnaleźli zwłoki 52 osób, w tym wielu dzieci, ale liczba ofiar najprawdopodobniej wzrośnie.

Policja poinformowała, że w związku z tym pożarem zatrzymała osiem osób. Wśród nich znalazł się właściciel tej fabryki i czterej jego synowie. Policjanci zarzucają mu, że nie tylko zamknął drzwi ewakuacyjne na klucz, ale także złamał szereg innych przepisów dotyczących bezpieczeństwa. Dodatkowo wyszło na jaw, że w jego fabryce pracowało dużo dzieci, najmłodsze miały 11 lat. Ta sprawa została wyłączona do osobnego śledztwa.

Pożary i inne katastrofy fabryk czy budynków mieszkalnych w Bangladeszu zdarzają się niestety często. W 2013 roku na przykład doszło do zawalenia się ośmiopiętrowego wieżowca w Szabharze, w którym zginęło 1127 osób a kolejne 2500 odniosło rany. Od tamtego czasu rządy obiecują reformy zasad bezpieczeństwa i dopilnowanie tego, że będą przestrzegane – ale na razie niewiele to pomaga.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AFP Autor: WM
Fot. PAP/EPA/MONIRUL ALAM

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij