Najnowsze wiadomości ze świata

Co na to Onet? Ukraina kupi polskie Groty

Ukraina kupi dużą partię polskich karabinków MSBS Grot. Poinformowało o tym na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.

Grot to nowoczesny polski karabinek kal. 5,56, o konstrukcji modułowej. Docelowo ta broń ma zastąpić w Wojsku Polskim karabinki AKM i ich pochodne oraz wz.96 Beryl. Szczególnie głośno zrobiło się o nim, kiedy portal Onet przeprowadził jego „testy”, które zostały powszechnie skrytykowane przez ekspertów od broni palnej i sprawiły, że portal został pozwany do sądu przez Fabrykę Broni Radom.

Pewna ilość Grotów – najczęściej mówi się o 10 tysiącach w wersji A1 i A2 – została przekazana w ramach pomocy wojskowej Ukrainie. Ukraińcy najwyraźniej nie czytają Onetu, bo większość płynących z frontu opinii jest bardzo pozytywna. Chwalą głównie jakość wykonania Grotów, ich celność, niezawodność i ergonomię. Bardzo podoba im się również fakt, że Groty są mało wybredne co do amunicji i działają dobrze nawet z tą gorszej jakości – co w warunkach wojennych jest niezwykle istotne.

Minister Mariusz Błaszczak poinformował, że Groty tak przypadły Ukraińcom do gustu, że zdecydowali się pozyskać kolejną ich partię. Na razie nie wiadomo, o ile dokładnie sztuk chodzi, ale mówi się, że będzie to duża partia, kupiona już na zasadach komercyjnych. Nie wiadomo też, jak Ukraina za nie zapłaci, możliwe, że wykorzysta w tym celu europejskie fundusze wsparcia.

Warto odnotować, że Grot nie jest jedyną polską bronią, która przypadła do gustu Ukraińcom. Bardzo chwalili także produkowane w Hucie Stalowa Wola armatohaubice Krab. W połowie zeszłego roku zdecydowali się na zamówienie kolejnych 50 sztuk, wartość tego kontraktu to ok. 3 mld złotych.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Defence24 Autor: WM
Fot. Mil.gov.ua

Polecane artykuły

0 0

Polacy za biedni na wakacje

0 0

Bunt zakonnic. Arcybiskup ekskomunikował cały klasztor

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij