Najnowsze wiadomości z kraju

Co dalej z mandatem Mariusza Kamińskiego? Hołownia przyznał, że liczy na “szybki ruch”

Po lekturze wywiadu z przewodniczącym PKW Sylwestrem Marciniakiem spodziewam się szybkiego ruchu ze strony PKW i przysłania listy osób, do których muszę zwrócić się z zapytaniem, czy wyrażają chęć objęcia mandatu po Mariuszu Kamińskim – powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Marszałek Sejmu pytany przez dziennikarzy w Sejmie o objęcie mandatów po posłach PiS Macieju Wąsiku i Mariuszu Kamińskim powiedział, że czytał wywiad z przewodniczącym PKW Sylwestrem Marciniakiem, który wypowiedział się w tej sprawie.

“Po tym wywiadzie spodziewam się szybkiego ruchu ze strony PKW i przysłania listy osób, do których muszę zwrócić się z zapytaniem, czy wyrażają chęć objęcia mandatu (po Mariuszu Kamińskim – PAP)” – wyjaśnił.

Przewodniczący PKW powiedział w wywiadzie dla środowego “DGP”, że “PKW nie jest uprawniona do badania postanowień marszałka Sejmu, które się ukazały w Monitorze Polskim, i w tej sprawie PKW podejmuje decyzje większością głosów” – dodał.

10 stycznia w Monitorze Polskim zostało opublikowane postanowienie marszałka Sejmu w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Mariusza Kamińskiego.

Pytany jak zachowa się w tej sprawie, Marciniak odpowiedział: “skoro marszałek podtrzymał wniosek, a jego postanowienie zostało opublikowane w Monitorze Polskim, to zagłosuję za wskazaniem mu kolejnych kandydatów z listy, którzy mogą objąć mandat po Kamińskim”.

20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Kamińskiego i Wąsika prawomocnie na dwa lata pozbawienia wolności za przekroczenie uprawnień w tzw. aferze gruntowej z 2007 r. Dzień później marszałek Sejmu wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatów obu posłów PiS.

Obaj odwołali się od postanowień marszałka o wygaśnięciu ich mandatów. Marszałek Sejmu skierował te odwołania do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN.

Wyznaczony do sprawy odwołania Wąsika w Izbie Pracy sędzia wydał jednak postanowienie o przekazaniu tej sprawy do Izby Kontroli Nadzwyczajnej, która uchyliła postanowienie marszałka o wygaśnięciu mandatu Wąsika. Dzień później izba ta uchyliła postanowienie o wygaśnięciu mandatu Kamińskiego. Było to możliwe, bo obaj politycy, niezależnie od ich odwołań wniesionych do Izby Pracy za pośrednictwem marszałka, skierowali odwołania także bezpośrednio do Izby Kontroli.

Z kolei Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, w której pozostało odwołanie Kamińskiego skierowane tam przez marszałka Sejmu, 10 stycznia nie uwzględniła go.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wielokrotnie powtarzał, że Kamiński oraz Wąsik nie są już posłami. Odmiennego zdania są politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij