Najnowsze wiadomości ze świata

Chiny planują potężną inwestycję w Turcji. Będą wytwarzać 150 tysięcy aut rocznie

Największy chiński producent samochodów elektrycznych BYD zbuduje w Turcji fabrykę wytwarzającą 150 tys. aut rocznie – podał we wtorek portal BBC. Inwestycja opiewa na 1 mld USD. Fabryka zatrudni 5 tys. pracowników, a produkcja ma ruszyć w końcu 2026 roku.

W ubiegłym tygodniu UE obłożyła wytwarzane w Chinach samochody elektryczne dodatkowym cłem wynoszącym 17,4 proc. Turcja należy do unii celnej UE i dlatego wyprodukowane tam chińskie pojazdy mogą być eksportowane bez dodatkowych taryf celnych.

Władze Turcji, chroniąc własny rynek, także nałożyły wysokie, 40-procentowe cła na chińskie samochody elektryczne.

Stany Zjednoczone nałożyły na takie pojazdy oraz panele słoneczne i niektóre inne produkty dodatkowe cła zaporowe wynoszące 100 proc. USA oskarżają ChRL o nieuczciwe praktyki handlowe i sztuczne zaniżanie cen, dzięki czemu Pekin ma zamiar wyprzeć z rynku zagraniczną konkurencję. Z tego samego powodu Kanada przygotowuje się do ochrony swojego rynku.

Koncern BYD, który jest drugim po Tesli światowym producentem samochodów elektrycznych, zapowiedział również wybudowanie zakładów na Węgrzech i w Meksyku, a w ubiegłym tygodniu otworzył fabrykę w Tajlandii.

Źródło: (PAP) Autor: os/ ap/
Fot. press.bydauto.be

Polecane artykuły

0 0

Przemytnicy ludzi postrzelili policjanta

0 0

Botanicy zmienią rasistowskie nazwy roślin

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij