Najnowsze wiadomości ze świata

Chińczycy wylądowali na ciemnej stronie księżyca

Chińskiej sondzie udało się wylądować na ciemnej stronie księżyca. Teraz spróbują przywieźć z niej próbki skał.

Misja sondy Chang’e-6 rozpoczęła się 3 maja. W niedzielę chińskie media poinformowały, że udało jej się wylądować na ciemnej stronie księżyca. Przyziemiła w basenie Biegun Południowy-Aitken. To jeden z największych znanych kraterów w układzie słonecznym.

Teraz sonda spróbuje pobrać próbki. Zrobi to na dwa różne sposoby. Użyje specjalnego wiertła, by pobrać je spod ziemi, oraz chwytaka, by pobrać je z powierzchni srebrnego globu. Oprócz tego przeprowadzi też inne eksperymenty naukowe. Proces ten ma potrwać dwa dni.

Gdy się zakończy, sonda spróbuje wystartować i wrócić na ziemię. Nie będzie to łatwe – nikt jeszcze nie próbował czegoś takiego. Naukowcy uważają jednak, że to bardzo ważne. Twierdzą, że kratery na ciemnej stronie są mniej „zanieczyszczone” starożytnymi wypływami lawy, dzięki czemu zebrane tam próbki mogą ujawnić więcej o tym, jak powstał Księżyc.

 

Program kosmiczny Chin przyspieszył w ostatnich latach. Chińczykom udało się m.in. zbudować stację kosmiczną, wylądować łaziki na Księżycu i Marsie, a także umieścić ludzi na orbicie – Chiny są dopiero trzecim państwem, po USA i Rosji, które tego dokonało samodzielnie. Teraz Pekin planuje wysłać na księżyc ludzi, do 2030 roku, i zbudować tam bazę.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Guardian Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij