Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Chińczycy ograniczyli dzieciom dostęp do TikToka

Chińska aplikacja społecznościowa TikTok stała się przebojem na całym świecie. Firma która ją stworzyła chce jednak ograniczyć do niego dostęp chińskim dzieciom.

TikTok, znany w Chinach jako Douyin, to mobilna aplikacja umożliwiająca użytkownikom publikowanie krótkich nagrań wideo. Stworzona w 2016 roku przez chińską firmę ByteDance aplikacja stała się ogromnym sukcesem na całym świecie. W kwietniu 2020 roku korzystało z niej już dwa miliardy użytkowników, była to najchętniej pobierana aplikacja na świecie. Szczególnie popularna jest wśród młodych ludzi, 41% użytkowników ma od 16 do 24 lat.

ByteDance zapowiedziała, że wprowadzi w jej chińskiej wersji „tryb dla nastolatków”. Będzie on automatycznie włączany w wypadku użytkowników mających mniej niż 14 lat, którzy zarejestrowali się w tej aplikacji prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Po jego uruchomieniu dzieci będą mogły korzystać z aplikacji maksymalnie przez 40 minut dziennie. Nie będą mogli również korzystać z niej od 10 wieczór do 6 rano. Firma prosi też rodziców, aby rejestrując konta swoim dzieciom używali ich prawdziwych danych osobowych i włączali ten tryb u tych, których nie obejmie automatycznie.

TikTok od dawna budzi kontrowersje w wielu państwach w związku z tym, że publikowane na nim treści są często nieodpowiednie dla młodych użytkowników. ByteDance zapowiedział więc, że w jego chińskiej wersji pojawią się nowe treści, których celem będzie „inspirowanie” dzieci. Te będą obejmować m.in. eksperymenty naukowe, wystawy w galeriach czy nagrania przyrody.

Zdaniem analityków z Citigroup Global Markets decyzja ByteDance była wywołana głównie lękiem przed ewentualnymi ograniczeniami, jakie mógłby wprowadzić chiński rząd. Już wcześniej radykalnie ograniczył młodzieży dostęp do gier komputerowych, co wywołało spore tąpnięcie na ich rynku. Ich zdaniem twórcy innych portali i aplikacji pójdą w ich ślady i wprowadzą mechanizmy mające chronić młodzież przed ich szkodliwym wpływem – licząc na to, że dzięki temu znacznie bardziej dotkliwe mechanizmy nie zostaną im narzucone odgórnie.

Źródło: Stefczyk.info na podst. BBC Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij