Chcieli zarobić na holokauście. Muzeum w Oświęcimiu zaprotestowało Najnowsze wiadomości z kraju

Chcieli zarobić na holokauście. Muzeum w Oświęcimiu zaprotestowało

Australijski sklep internetowy Redbubble sprzedawał towary – między innymi minispódniczki, torebki czy koszulki – ze zdjęciami obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Po zwróceniu uwagi przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau na swoim profilu na twitterze przedstawiciele sklepu obiecali, że usuną kontrowersyjne towary ze swojej strony.

Założony w 2006 roku w Australii Redbubble jest jednym z największych sklepów internetowych oferujących usługi typu print-on-demand. Polega to na tym, że jego użytkownicy mogą zlecić druk dowolnego obrazka na oferowanych przez nich towarach i zarabiać prowizję na ich sprzedaży.

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau zauważyło, że wielu użytkowników postanowiło zarobić na holokauście i sprzedają towary „ozdobione” zdjęciami obozu w Oświęcimiu. „Czy naprawdę myślicie, że sprzedawanie takich produktów jak poduszki, minispódniczki czy torebki ozdobionych zdjęciami z Auschwitz – miejsca ogromnej ludzkiej tragedii, gdzie ponad 1,1 miliona osób zostało zamordowane – jest akceptowalne?” – napisali przedstawiciele muzeum na Twitterze – „To raczej niepokojące i okazujące brak szacunku”.

Reakcja sklepu była szybka. „Podejmiemy natychmiastową akcję aby usunąć te i podobne prace dostępne na naszych produktach” – odpowiedzieli – „Redbubble to gospodarz sieciowego targowiska gdzie niezależni użytkownicy biorą odpowiedzialność za obrazy, które drukują. Posiadamy funkcję zgłaszania nieodpowiednich treści i jesteśmy wdzięczni za zwrócenie uwagi na problem”.

Jeszcze wczoraj sklepowa wyszukiwarka pokazywała niemal 150 produktów opatrzonych tagiem „Auschwitz”. Nie wszystkie z nich odnosiły się do samego obozu czy holokaustu – wielu sprzedawców stosowało bowiem ten tag wobec produktów mających związek z Polską, jak koszulki z polską flagą czy orłem – jednak wiele produktów faktycznie było „ozdobione” zdjęciami obozu lub nawiązującymi do wymordowania przez Niemców milionów Żydów. W momencie pisania tego tekstu produkty te zostały już wycofane z oferty.

Źródło: Autor: Wiktor Młynarz
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij