Najnowsze wiadomości ze świata

Centrala unijnych szkoleń dla ukraińskich żołnierzy będzie w Polsce. Zgadnijcie któremu państwu się to nie podoba

W poniedziałek unijni ministrowie spraw zagranicznych podjęli decyzję o przeszkoleniu 15 tysięcy ukraińskich żołnierzy. Dziennik Tagesspiegel informuje, że Niemcom nie podoba się to, że centrala tych szkoleń będzie znajdować się w Polsce.

Ukraińscy żołnierze są od dawna szkoleni w państwach UE, głównie z obsługi przekazywanego im zachodniego sprzętu, chociaż ze względów bezpieczeństwa szczegóły tych szkoleń nie są podawane do publicznej wiadomości. W poniedziałek ministrowie zdecydowali jednak o rozpoczęciu wspólnej unijnej misji szkoleniowej, nazwanej EUMAM. W zorganizowanych w jej ramach szkoleniach weźmie udział początkowo 15 tysięcy ukraińskich żołnierzy.

Główna kwatera misji EUMAM będzie znajdować się w Polsce, a kilka krajów UE już miało wyrazić zainteresowanie wysłaniem do nas swoich szkoleniowców. Tagesspiegel informuje jednak, że ten fakt nie podoba się Niemcom. Oficjalnie powodem tego niezadowolenia jest fakt, że Polska sąsiaduje z rosyjskim Kaliningradem, co ich zdaniem zwiększa ryzyko, że Rosjanie podejmą agresywne działania aby przeszkodzić w tych szkoleniach.

Dziennik zwraca jednak uwagę, że to nie jest jedyny powód. Niemców bardzo zabolała polska krytyka ich „wsparcia” dla Ukrainy. Jakiś czas temu premier Mateusz Morawiecki powiedział, że to żart, że Niemcy początkowo odpowiedziały na rosyjską agresję jedynie wysyłając Ukrainie hełmy. Polska ostro też krytykowała to, jak Niemcy realizują w praktyce tzw. obronę pierścieniową – program, w którym państwa UE mogą otrzymać od nich broń pancerną w zamian za czołgi i transportery konstrukcji rosyjskiej wysłane na Ukrainę. Polska jak na razie nie otrzymała obiecanych czołgów, a władze w Warszawie nie ukrywają, że nie podoba im się niemiecka bezczynność w tym temacie.

Działania Niemiec sprawiły, że organizacja tej misji się opóźniła. W poniedziałek, aby przełamać impas, unijni ministrowie poszli więc na kompromis. Główna centrala nadal ma być w Polsce, ale w Niemczech będzie druga, mniejsza, a Bundeswehra zajmie się szkoleniami specjalistycznymi. Kanclerz Scholz zapowiadał w zeszłym miesiącu, że Niemcy wyszkolą do wiosny pełną ukraińską brygadę, 5 tysięcy żołnierzy. Tagesspiegel zauważa jednak, że w poniedziałek w Brukseli twierdzili, że jest jeszcze za wcześnie aby mówić o konkretnych liczbach.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Tagesspiegel Autor: WM
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij