Od dzisiaj cała Polska została włączona do czerwonej strefy. Wyjaśniamy z czym to się wiąże.
Jakiś czas temu Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o podziale kraju na trzy strefy: zieloną, żółtą i czerwoną. W strefie zielonej obowiązywały najłagodniejsze restrykcje a w czerwonej najostrzejsze. Lista miast i powiatów, które zostały zakwalifikowane do strefy żółtej i czerwonej była aktualizowana na bieżąco. Niestety w związku z rozwojem pandemii i nowymi infekcjami jakiś czas temu zdecydowano, że wszystkie powiaty poza tymi w strefie czerwonej zostaną objęte restrykcjami ze strefy żółtej. Od dzisiaj natomiast w całym kraju obowiązują restrykcje strefy czerwonej.
Wcześniej edukacja zdalna była prowadzona w szkołach ponadpodstawowych i wyższych. Teraz będzie prowadzona również w starszych klasach szkoły podstawowej, od czwartej klasy wzwyż. Przedszkola na razie będą funkcjonować normalnie. Rząd zdecydował się również na wprowadzenie czegoś w rodzaju godziny policyjnej dla młodzieży – osoby niepełnoletnie w godzinach od 8 rano do 16 mogą wychodzić na zewnątrz jedynie pod opieką dorosłego.
W związku z pandemią zdecydowano się również na zawieszenie działalności stacjonarnej lokali gastronomicznych, będą mogły serwować jedzenie wyłącznie na wynos lub z dowozem. Zawieszona zostanie działalność sanatoriów, z wyjątkiem osób, które rozpoczęły turnusy przed wejściem w życie restrykcji – te będą mogły je dokończyć.
Zawieszona zostanie również działalność basenów, aquaparków, wesołych miasteczek, klubów fitness i siłowni. W wydarzeniach kulturalnych będzie mogło uczestniczyć do 25% publiczności. W uroczystościach religijnych obowiązuje limit jednej osoby na 7 metrów kwadratowych. Wydarzenia sportowe będą odbywać się bez udziału publiczności. Fryzjerzy i kosmetyczki nadal będą działać pod warunkiem, że stanowiska obsługi będą od siebie oddalone o min. 1,5 metra lub będą od siebie ogrodzone.
Zakazane jest spotykanie się w grupach większych niż 5 osób spoza jednego gospodarstwa domowego. Wyjątkiem są tutaj spotkania służbowe. Zakazane jest organizowanie wesel, przyjęć komunijnych i innych podobnych uroczystości.
W placówkach handlowych obowiązuje limit klientów. Ten został ustalony na pięć osób na 1 kasę w wypadku placówek handlowych mniejszych niż 100 metrów kwadratowych oraz jednej osoby na 15 m kw. w placówkach większych niż 100 m kw. Obowiązują również godziny dla seniora – w godzinach od 10 do 12 w sklepach, drogeriach, aptekach czy punktach pocztowych mogą przebywać wyłącznie osoby, które ukończyły 60 lat.
Rząd prosi seniorów 70+ aby w miarę możliwości unikały wychodzenia z domu bez istotnej potrzeby. Jak informowaliśmy wcześniej powstała specjalna infolina: 22-505-11-11 dzięki której seniorzy będą mogli uzyskać pomoc w zrobieniu zakupów itp.
Nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. W całym kraju wprowadzono również ograniczenia w komunikacji miejskiej. W autobusach, tramwajach itp. może być zajęte maks. 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich.