Wiadomości sportowe z kraju i świata

Były żołnierz po amputacji nóg zdobył Mount Everest

Były żołnierz Hari Budha Magar został pierwszym człowiekiem po amputacji obu nóg powyżej kolan, który wspiął się na Mount Everest (8848 m). Dokonał tego w piątek i zszedł już do bazy, a w poniedziałek ma wrócić do Katmandu.

Informację przekazał jeden z członków jego zespołu.

43-letni Magar stracił nogi po tym, jak nastąpił na minę podczas służby w Afganistanie w 2010 roku w brygadzie Gurkhów, nepalskich żołnierzy w armii brytyjskiej.

Wyposażony w protezy nóg Magar zdobył już kilka szczytów, w tym Tubkal w Maroku, Ben Nevis w Szkocji i Mont Blanc w Alpach. Przez kilka lat nie mógł wejść na najwyższą górę świata z powodu nepalskiego prawa zakazującego wspinaczki osobom po amputacji obu nóg oraz niewidomym, ale te ograniczenia uchylił Sąd Najwyższy w Katmandu.

Dwie osoby po amputacji nogi poniżej kolana zdobyły już Mount Everest: Nowozelandczyk Mark Inglis w 2006 roku i Chińczyk Xia Boyu w 2018.

W środę Nepalczyk Kami Rita Sherpa po raz 27. wszedł na najwyższy szczyt Ziemi i ponownie został samodzielnym rekordzistą. Kilka dni wcześniej po raz 26. uczynił to jego rodak Pasang Dawa Sherpa.

Nepal wydał w tym roku rekordową liczbę 467 zezwoleń dla zagranicznych wspinaczy pragnących zdobyć Mount Everest.

“Górę Gór” zdobyto do tej pory ponad 11 tys. razy. Według oficjalnych danych zginęło 320 wspinaczy.

Swoje miejsce w historii mają także polscy alpiniści – 17 lutego 1980 roku pierwszego zimowego wejścia dokonali Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki.

W tym roku mija 70. rocznica pierwszego wejścia na Mount Everest. Po raz pierwszy weszli na szczyt 29 maja 1953 roku Nowozelandczyk Edmund Hillary i jego nepalski przewodnik Tenzing Norgay.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij