Najnowsze wiadomości ze świata

Były prezydent nie przychodził na przesłuchania. Teraz trafi za to do więzienia

Były prezydent RPA Jacob Zuma został skazany na 15 miesięcy więzienia. Ma pięć dni na oddanie się w ręce policji.

Zuma, podobnie jak Nelson Mandela, był członkiem socjalistycznej partii Afrykański Kongres Narodowy, która przejęła władzę w RPA w 1994 roku. Był prezydentem tego kraju w latach 2009-2018. W czasie swojej kariery politycznej był wielokrotnie oskarżany o korupcję.

Kiedy był jeszcze prezydentem nakazano mu stawić się na przesłuchania sądowe w sprawie tych zarzutów. Zuma pojawił się w sądzie raz i odmówił udziału w następnych. Sąd poprosił o interwencję Sąd Konstytucyjny, najwyższy sąd w RPA. Ten nakazał mu dalszy udział w tych przesłuchaniach, ale Zuma zignorował także ten nakaz. Teraz Sąd Konstytucyjny skazał go za to na 15 miesięcy więzienia.

Prowadzącą tę sprawę sędzia Sisi Khampepe w swoim wyroku zauważyła, że Zuma zamiast stawić się przed sądem i wyjaśnić swoje postępowanie „wybrał wydawanie prowokacyjnych, pozbawionych wartości merytorycznych i potępiających oświadczeń, których celem było kwestionowanie systemu sprawiedliwości”. Nawiązała tym do jego licznych wystąpień w których twierdził, że jego kłopoty z prawem są efektem spisku jego politycznych wrogów.

„Nie została mi inna opcja niż skazanie pana Zumy na karę więzienia, z nadzieją, że wyśle to jednoznaczną wiadomość, że praworządność zwyciężyła” – podsumowała sędzia. Były prezydent ma pięć dni na to, aby oddać się w ręce policji, po tym terminie zostanie aresztowany.

Źródło: Stefczyk.info na podst. BBC Autor: WM
Fot. PAP/EPA/PHILL MAGAKOE / POOL

Polecane artykuły

0 0

Szefowa Secret Service podała się do dymisji

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij