Publicystyka

Były “polskie obozy”, teraz mamy… “polskie getta”. Skandaliczny wpis niemieckiej stacji

Na profilu Deutsche Welle pojawił się post promujący artykuł o żydowskich kobietach, które walczyły z nazistami. Niestety nie obyło się bez kontrowersji – głównie z powodu zamieszczenia we wpisie informacji na temat… “polskich gett”.

Sabotaż, broń palna, dynamit: Słowa rzadko kojarzone z żydowskimi kobietami, mieszkającymi w polskich gettach podczas Holocaustu – czytamy we wpisie Deutsche Welle.

Post oburzył wielu polskich internautów, którzy włączyli się w akcje ukazania niemieckiemu portalowi, gdzie popełnili błąd. Przeważająca część odpowiedzi przypomina, iż Żydzi podczas II Wojny Światowej byli osadzani w niemieckich gettach, osadzonych na terenach okupowanej przez III Rzeszę Polski. W sprawę zaangażował się także Konsulta Generalny RP w Monachium, który nie krył zażenowania całą sytuację.

Jesteście poważni? Polskie getta? Wstyd, że sponsorowany przez państwo nadawca rozpowszechnia takiego fake newsa. Poprawcie to w imię dobrych relacji polsko-niemieckich. Ludzie! – czytamy.

To kolejna próba przypisania Polsce współudziału w Holocauście ludności żydowskiej, po niesławnych już “polskich obozach zagłady” – terminie stworzonym przez niemiecki kontrwywiad w latach 50. XX wieku (któremu przewodniczyli w absolutnej większości byli SS-mani, czy oficerowie Gestapo), mający na celu odciążenie Niemiec winą za zbrodnie wojenne, aby poprawić wizerunek Rzeszy na arenie międzynarodowej. Jak widać niemiecka machina propagandowa, za pośrednictwem jednego z największych nadawców w kraju, postanowiło uderzyć nową bronią – “polskimi gettami”.

Przypominamy, że zarówno obozy koncentracyjne, jak i getta, były tworzone przez nazistowskie Niemcy. Część z nich III Rzesza wybudowała na terytorium Polski, która w tym czasie znajdowała się pod hitlerowską okupacją.

Źródło: Twitter Autor: JD
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij