Najnowsze wiadomości ze świata

Bunt przeciwko papieżowi! Biskup nawołuje do bojkotu błogosławieństwa par jednopłciowych

Watykan przyjął deklarację, dopuszczającą błogosławieństwo par „w sytuacji nieregularnej i tej samej płci”. Ze stanowiskiem przyjętym przez papieża Franciszka nie zgadza się bp Joseph Strickland, który wezwał katolików i biskupów do odrzucenia nowych wytycznych.

W poniedziałek Watykan ogłosił deklarację „Fiducia supplicans”. Dopuszcza ona możliwość błogosławieństwa par „w sytuacji nieregularnej i tej samej płci”. Kościół zastrzegł jednak, że gest ten odbywać się będzie poza jakimkolwiek rytuałem, aby nie był utożsamiany z błogosławieństwem sakramentu małżeństwa.

Błogosławieństwo, o którym mówi dokument, może być udzielone osobom, które uznają potrzebę pomocy Boga i jednocześnie „nie domagają się uznania swojego statusu”. We wprowadzeniu do deklaracji wyjaśniono, że jest to „wizja duszpasterska papieża Franciszka” i „implikuje prawdziwy rozwój w odniesieniu do tego, co zostało powiedziane w kwestii błogosławieństwa w nauczaniu i oficjalnych tekstach Kościoła”.

Nowym zaleceniom wprowadzone przez Watykan krytykuje odwołany już biskup diecezji Tyler w Tekskasie Joesph Strickland. Jak informowała Katolicka Agencka Informacyjna, usunięcie go ze stanowiska – co miało miejsce 11 listopada – było spowodowane krytyką trwającego w Kościele Synodu.

W wywiadzie dla lifesitenews.com duchowny zaapelował do biskupów, aby przyłączyli się do głosu siły i radości w Panu w ostatnich dniach Adwentu i powiedzieli „nie” najnowszej deklaracji.

Naprawdę musimy po prostu stanowić jeden głos i powiedzieć „nie”, nie będziemy się do tego stosować. Nie włączymy tego do życia Kościoła, ponieważ po prostu musimy powiedzieć nie. I musi to być wspólny głos – oświadczył bp Strickland.

Głos odwołanego biskupa jest odmienny od stanowiska, jakie zajął amerykański episkopat.

Deklaracja wydana dziś przez watykańską Dykasterię Nauki Wiary doprecyzowała rozróżnienie między błogosławieństwami liturgicznymi (sakramentalnymi) a błogosławieństwami duszpasterskimi, które mogą być udzielone osobom pragnącym miłującej łaski Bożej w swoim życiu – oświadczył amerykański episkopat.

Nauczanie Kościoła na temat małżeństwa nie ulega zmianie, a niniejsza deklaracja to potwierdza, jednocześnie starając się towarzyszyć ludziom poprzez udzielanie błogosławieństw duszpasterskich, ponieważ każdy z nas potrzebuje uzdrawiającej miłości i miłosierdzia Boga w naszym życiu – dodano w komunikacie.

Źródło: stefczyk.info/na podst.opoka Autor: MS
Fot. PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij