Najnowsze wiadomości ze świata

Bundestag nie chce śledztwa ws. wysadzenia Nordstream. W tle Sikorski

Bundestag odrzucił wniosek partii AfD o powołanie komisji śledczej w sprawie zniszczeń Nordstream. Prorosyjska partia powołała się w nim m.in. na głośny tweet Radosława Sikorskiego.

Pod koniec września zeszłego roku doszło do serii eksplozji na obu nitkach gazociągu Nord Stream. Śledztwo w tej sprawie prowadzi już Prokuratura Federalna Niemiec, osobne śledztwa toczą się też w Danii i Szwecji. Prorosyjska parta AfD złożyła w Bundestagu wniosek o powołanie specjalnej komisji śledczej, która miałaby wyjaśnić tę sprawę.

Deutsche Welle donosi, że w swoim wniosku AfD odnosi się do teorii, jakoby za tymi eksplozjami stali Amerykanie. Mieli powołać się na słynny już wpis Sikorskiego, w którym pokazał zdjęcie wycieku gazu z NS z komentarzem „thank you USA”, oraz inne jego wypowiedzi w tym temacie. Ten sam wpis pokazał w ONZ ambasador Rosji. AfD przywołała też ostatnie publikacje mediów sugerujące, że stoją za tym Ukraińcy. „Nord Stream był i jest niemal jedynym realnym, trwałym krokiem polityki interesów Niemiec, podjętym przez jednego kanclerza z SPD i pogrzebanym przez kanclerza Scholza z SPD” – powiedział podczas debaty poseł AfD Harald Weyel.

Bundestag zdecydował się jednak na odrzucenie tego wniosku. „AfD nie chodzi o państwo, ale o profity na koszt państwa, nie o wyjaśnienia, o funkcjonujące zaopatrzenie w energię czy o bezpieczeństwo. AfD będzie zawsze próbować podbijać niepewność” – stwierdził w imieniu SPD poseł Bengt Bergt – „Odbudowaliśmy swoją niezależność od Rosji. Przekierowaliśmy dostawy gazu. Nasze zaopatrzenie w energię postawiliśmy znów na nogi. To my troszczymy się o przyszłość Niemiec. A o śledztwo ws. Nord Stream troszczy się urząd, który umie to robić najlepiej, czyli Prokuratura Federalna”.

Bergt przypomniał też o związkach AfD z Kremlem. W podobnym tonie wypowiedział się w imieniu CDU/CSU Patrich Schnieder. “Gracie w interesie Putina. To szkodliwa gra i nie będziemy w niej uczestniczyć” – stwierdził.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: WM
Fot. Kremlin.ru, CC BY-SA 4.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij