Najnowsze wiadomości ze świata

Brytyjska premier Liz Truss podała się do dymisji

Brytyjska premier Liz Truss ogłosiła w czwartek po południu ustąpienie ze stanowiska, które pełniła zaledwie od 45 dni. Pozostanie na nim do czasu wyboru następcy, którym ma zostać wyłoniony do końca przyszłego tygodnia.

Truss, która jeszcze w środę zapewniała, że nie zamierza rezygnować, zmieniła zdanie po spotkaniu z przewodniczącym Partii Konserwatywnej Jackiem Berrym, Grahamem Bradym, szefem Komitetu 1922 skupiającym posłów, którzy nie pełnią stanowisk rządowych, oraz swoją zastępczynią Therese Coffey.

O godzinie 14:30 na Downing Street Truss wygłosiła oświadczenie, w którym poinformowała o swojej decyzji. „W obecnej sytuacji nie jestem w stanie zrealizować mandatu, który otrzymałam od Partii Konserwatywnej” – oznajmiła.

6 września 2022 roku, tuż przed śmiercią brytyjska królowa Elżbieta II powierzyła Truss misję stworzenia rządu. Rezygnująca ze stanowiska premier jest ostatnim premierem za czasów panowania Elżbiety II i pierwszym za władania króla Karola III. Liz Truss, jest trzecią kobietą w historii, która objęła urząd premiera Wielkiej Brytanii.

Źródło: stefczyk.info/na podst.PAP Autor: MS/bjn/ akl/
Fot. PAP

Polecane artykuły

0 0

Przemytnicy ludzi postrzelili policjanta

0 0

Botanicy zmienią rasistowskie nazwy roślin

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij