Najnowsze wiadomości ze świata

Brytyjczycy ograniczyli szkolenia ukraińskich żołnierzy. Szokujący powód

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii ograniczyło o 30% szkolenia ukraińskich żołnierzy na jednym z poligonów. Stało się tak, bo okolicznym mieszkańcom przeszkadzały… dobiegające z niego hałasy.

Od początku wojny wiele państw NATO szkoli ukraińskich żołnierzy. Wielka Brytania robiła to już długo przed wojną, a teraz jest jednym z najważniejszych centrów szkoleniowych dla Ukraińców. Od początku zeszłego roku aż 20 tysięcy Ukraińców otrzymało w tym państwie szkolenie, a na początku 2023 roku brytyjski MON zapowiedział wyszkolenie 20 tysięcy kolejnych.

Ukraińcy szkolą się m.in. na poligonie Lydd w Kent. To jednak nie spodobało się niektórym okolicznym mieszkańcom. Podczas niedawnego spotkania przedstawiciel rady miejskiej powiedział, że dostali liczne skargi na dochodzące z poligonu dźwięki eksplozji i wybuchów. Poinformował o tym Ministerstwo Obrony. W odpowiedzi dowódca tego poligonu, podpułkownik Mark Powell, obiecał, że ograniczą szkolenia o 30% i podejmą inne działania mające na celu ograniczenie hałasów.

Cała sprawa podzieliła mieszkańców. 63-letni Alan Smart powiedział dziennikarzom Daily Mail, że poligon powinien zostać zamknięty. Dodał, że nie podoba mu się mieszkanie w jego sąsiedztwie, ale nie stać go, by się wyprowadzić. Większość innych mieszkańców jest jednak bardziej wyrozumiała. Przyznają, że liczba eksplozji ostatnio wzrosła, ale twierdzą, że da się do nich przyzwyczaić, a wojsko musi gdzieś ćwiczyć. Zwracają też uwagę, że istniejący od ok. 150 lat poligon jest starszy od większości domów w Lydd. „Jeśli kupujesz dom albo wprowadzasz się po sąsiedzku z bazą wojskową, to czego się spodziewasz? Że będzie cicho?” – zapytała June Beaumont , która mieszka w pobliżu poligonu od 35 lat – „Bronią swojego kraju. Nie ma sensu wysyłać na front ludzi, którzy nie są wyszkoleni i nie mogą sobie poradzić z eksplozjami czy wystrzałami”.

Sprawa wzbudziła też kontrowersje w Wielkiej Brytanii. Rzecznik prasowy ministerstwa obrony stwierdził jednak, że w ostatnim czasie znacznie rozbudowano brytyjską zdolność szkoleniową i otwarto nowe poligony. Dodał, że redukcja szkoleń w Lydd nie będzie miała wpływu na szerszy program szkoleń.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Daily Mail Autor: WM
Fot. Ian Cunliffe, CC BY-SA 3.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij