Brudziński: po raz kolejny pokazaliśmy, że na naszych służbach można polegać Najnowsze wiadomości z kraju

Brudziński: po raz kolejny pokazaliśmy, że na naszych służbach można polegać

Po raz kolejny pokazaliśmy światu, Europie i naszym rodakom, że na naszych służbach można polegać i można na nie liczyć – powiedział w poniedziałek szef MSWiA Joachim Brudziński, podczas konferencji podsumowującej zabezpieczenie konferencji bliskowschodniej.

W poniedziałek w siedzibie MSWiA minister Brudziński wraz z komendantami służb podsumowali zabezpieczenie konferencji poświęconej budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, która odbyła się 13 i 14 lutego w Warszawie.

Brudziński na briefingu prasowym podziękował komendantom służb podległych MSWiA. Przeprosił również mieszkańców stolicy i turystów, którzy w czasie konferencji bliskowschodniej ucierpieli z powodu utrudnień, m.in. stojąc w korkach.

Podkreślił, że “po raz kolejny pokazaliśmy światu, pokazaliśmy Europie, pokazaliśmy również naszym rodakom, że na kim jak na kim, ale na funkcjonariuszach podległych obecnym tu generałom można polegać i można na nich liczyć”. “Po raz kolejny możemy stwierdzić, że – jedną z najlepszych, jeżeli nie najlepszą – wizytówką naszego państwa, naszego kraju są nasze służby” – ocenił szef MSWiA.

Szef KGP gen. insp. Jarosław Szymczyk przypomniał, że policja przygotowywała się do zabezpieczenia konferencji ponad dwa miesiące. Podkreślał ciężką pracę jaką funkcjonariusze i funkcjonariuszki wykonali przez ten czas. “Przeprowadziliśmy 388 eskort i pilotaży. Zabezpieczyliśmy 12 różnego rodzaju spotkań, również 12 zgromadzeń, w których uczestniczyło ponad tysiąc osób” – wymienił szef KGP.

“Po raz pierwszy mieliśmy do czynienia z taką sytuacją, że większość osób uczestniczących w tych zgromadzeniach to były osoby głównie pochodzenia bliskowschodniego, które przyjechały do naszego kraju. Zapewnialiśmy im bezpieczeństwo zarówno na trasie przejazdu, jak i w trakcie samych zgromadzeń” – dodał gen. Szymczyk.

Zapewnił, że wszystkie zgromadzenia przebiegły bardzo spokojnie. “W świat po raz kolejny poszedł obraz Polski jako kraju niezwykle bezpiecznego” – podkreślił.

Szef Służby Ochrony Państwa gen. Tomasz Miłkowski poinformował, że w czasie konferencji użyto ponad 100 pojazdów do ochrony jej najważniejszych uczestników i pokonano ok. 6 tys. kilometrów. Dodał, że w tym czasie SOP przeprowadził także ponad 2,5 tys. kontroli pirotechniczno-radiologicznych.

Z kolei Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. Tomasz Praga poinformował, że w dniach 10-16 lutego straż w ramach tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej skontrolowała ponad 38 tys. osób. “W ramach prowadzonych działań zatrzymaliśmy 64 osoby. To były zatrzymania zarówno administracyjne jak i procesowe. Nie zezwolono na wjazd 160 cudzoziemców, w tym 48 odmówiono wjazdu na terytorium Polski, natomiast 112 nie zezwolono na wjazd i zawrócono ze względu na brak dokumentów uprawniających do wjazdu i przebywania na terytoriom Polski” – powiedział gen. Praga. Dodał, że w zabezpieczeniu konferencji bliskowschodniej brało udział około tysiąca funkcjonariuszy straży granicznej.

Komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski podkreślił, że wydarzenie zabezpieczało 520 strażaków. “Zabezpieczyliśmy wszystkie trasy przejazdów oraz lotniska, na których delegacje przylatywały. Chciałbym podziękować wszystkim strażakom za ich wytężoną pracę w tych dniach. W czasie konferencji bezpieczeństwo naszych rodaków – mieszkańców Warszawy, Krakowa, Oświęcimia nie było zmniejszone” – podkreślił gen. Suski.

Konferencja poświęcona sprawom pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie przyciągnęła do Warszawy m.in. szeroką reprezentację krajów tego regionu (w tym Arabię Saudyjską, Izrael, Katar, Jemen, Jordanię, Kuwejt czy Zjednoczone Emiraty Arabskie) oraz przedstawicieli państw Unii Europejskiej.

Na warszawskiej konferencji nie było natomiast przedstawicieli Iranu, który nie został zaproszony do udziału w spotkaniu. Nieobecna była też m.in. Rosja, która zorganizowała w czwartek spotkanie prezydenta Władimira Putina z przywódcami Turcji i Iranu: Recepem Tayyipem Erdoganem i Hasanem Rowhanim, w Soczi.

Źródło: PAP Autor: Karolina Kropiwiec, Marcin Chomiuk
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij