Najnowsze wiadomości z kraju

Broń w każdym polskim domu? Prezes PiS: ludzie muszą być gotowi do walki

Nie należę do tych, którzy uważają, że jak ludzie będą mieli broń w domu, to zwiększy to naszą siłę obronną – przyznał prezes PiS Jarosław Kaczyński w sobotę na spotkaniu z mieszkańcami Jedlicz (Podkarpacie). Dodał, że jest za tym, by ludzie uczyli się strzelać i uczyli się zadań związane ze służbą wojskową.

Lider PiS pytany w Jedliczu o kwestię ustawy o dostępie do broni palnej przyznał, że nie należy do tych, którzy uważają, że jak ludzie będą mieli broń w domu, to zwiększy to naszą siłę obronną. “Owszem, to żeby ludzie uczyli się strzelać, uczyli się różnych zadań, które są związane ze służbą wojskową, to tak” – zaznaczył.

“Jeśli chodzi o posiadanie prywatnej broni, no to my mamy taki kształt społeczeństwa, jaki mamy, i to może niestety niejednego człowieka, tak jak to jest w Stanach Zjednoczonych, kosztować życie, które byłoby zachowane, gdyby tej broni nie można było tak łatwo zdobywać” – mówił.

Kaczyński ocenił, że za takimi żądaniami mogą stać lobby tych, którzy chcą broń sprzedawać i dobrze na tym zarabiać.

Szef PiS mówił też, że jego zdaniem organizacje paramilitarne powinny zdobywać uprawnienia. “Na przykład tak jak ta ochotnicza straż pożarna. Natomiast to powinno być bardzo ściśle związane z całym planem obrony państwa” – powiedział.

Zwracał uwagę, że gdyby Ukraina nie miała setek tysięcy ludzi, którzy byli gotowi podjąć walkę, to by się nie obroniła. “Tylko dzięki tej determinacji i odwadze zdołali się obronić” – mówił.

Kaczyński zaznaczał, że Polska przede wszystkim chce odstraszać od ataku na nasz kraj. “Ale gdyby jednak do takiego ataku doszło, to wtedy trzeba się bronić i wtedy morale ma zasadnicze znaczenie” – zauważył.

“Przede wszystkim w tych organizacjach paramilitarnych, ale w całym naszym wychowaniu, trzeba przygotowywać ludzi do tego żeby walczyli, żeby byli gotowi do walki” – mówił.

“Przez wiele lat w Polsce, i to dalej jest wśród naszych przeciwników, w istocie dominuje taka tendencja antypatriotyczna i taka skrajnie indywidualistyczna – co tam bronić, skoro mam jedno życie. Jak ktoś tak myśli, to do walki się niestety nie nadaje, a u nas wielu młodych ludzi tak myśli i to musimy też zmieniać” – ocenił. Dodał, że można to robić też poprzez organizacje paramilitarne, “one dobrze mogą temu służyć”.

Źródło: PAP Autor: Rafał Białkowski, Alfred Kyc
Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Polecane artykuły

0 0

Niemcy przywrócą pobór do wojska

0 0

Trzej 16-latkowie pobili mężczyznę. Ofiara zmarła w szpitalu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij