Najnowsze wiadomości z kraju

Bohaterska akcja w centrum Szczecina. 17-letnia licealistka uratowała mężczyznę, który nagle stracił przytomność

17-latka udzieliła pierwszej pomocy mężczyźnie, który spadł z murku i nie dawał oznak życia. Do zdarzenia doszło w centrum Szczecina. Po przyjeździe karetki, poszkodowany został zabrany do szpitala na obserwację.

“Przy sklepie na placu Rodła zauważyłam mężczyznę, który spadł z murku i leżał nie dając oznak życia. Obok stało kilka osób, ale nie reagowały” – przekazała Marika Lasota, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.

Jak dodała “chciałam sprawdzić puls, ale ręce miał w coś owinięte. Klatka piersiowa się nie unosiła. Twarz, usta były coraz bardziej sine. Trzeba było szybko działać”.

Jak relacjonuje 17-latka, chwyciła za telefon, wybrała numer alarmowy, ale nie było połączenia. Podała komórkę stojącej obok kobiecie, by ta wezwała pogotowie, a sama rozpoczęła masaż serca.

“Po około siedmiu uciśnięciach klatki piersiowej reanimowany mężczyzna otworzył oczy, odzyskał świadomość” – dodała.

Po przyjeździe karetki, poszkodowany został zabrany do szpitala na obserwację.

Marika Lasota wyjaśniła, że szkolenia z pierwszej pomocy miała w 8 klasie szkoły podstawowej, później w liceum podczas zajęć edukacja dla bezpieczeństwa oraz podczas specjalnych szkoleń organizowanych przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

“Jako szkoła regularnie uczestniczymy w zajęciach organizowanych przez WOPR. Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest bezcenna. A im więcej się ćwiczy, tym łatwiej później działać w sytuacjach kryzysowych” – powiedział wicedyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie Marcin Żurek.

Gratulację 17-latce złożył marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. “Twoja odwaga bardzo mnie urzekła. Powinnaś być wzorem dla wszystkich” – mówił w poniedziałek wręczając młodej ratowniczce list gratulacyjny i upominki.

Marika Lasota chce studiować medycynę. W ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Mózgu zakwalifikowała się do finałowej trzydziestki. Od piątego roku życia uprawia karate. Reprezentuje Klub Karate Bushikan. W ubiegłym roku została mistrzynią świata (w swojej kategorii) w kumite rotation oraz zdobyła brązowy medal indywidualnie.

Źródło: PAP Autor: Małgorzata Miszczuk
Fot. wikimedia commons/CC3.0/Mateusz War.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij