Najnowsze wiadomości z kraju

Bodnar wycofał skargę w sprawie “tęczowej Maryjki”

Skarga nadzwyczajna w sprawie o obrazę uczuć religijnych przez prezentację w Częstochowie wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczową aureolą została wycofana przez prokuratora generalnego – poinformowała Kampania Przeciw Homofobii.

Sąd Najwyższy przekazał, że pismo cofające skargę nie zostało jeszcze rozpoznane.

Jak poinformowała we wtorek KPH, prokurator generalny Adam Bodnar wycofał skargę nadzwyczajną w sprawie dotyczącej obrazy uczuć religijnych podczas marszu równości w Częstochowie w 2019 roku, gdzie zaprezentowano wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczową aureolą.

“Wycofanie skargi nadzwyczajnej jest skutkiem m.in. apelu KPH, Fundacji Wolność od Religii i Instytutu Spraw Społecznych o przeanalizowanie postępowań sądowych ws. obrazy uczuć religijnych” – dodała KPH.

Według cytowanej w komunikacie KPH Annymarii Linczowskiej z KPH skarga nadzwyczajna prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, złożona od prawomocnego umorzenia postępowania ze względu na brak znamion czynu zabronionego, “od początku mogła budzić wątpliwości co do swojej zasadności”.

Jak zaznaczył zastępca rzecznika Sądu Najwyższego Piotr Falkowski, tego rodzaju pismo nie wywołuje skutków automatycznie – za każdym razem podlega ocenie sądu. Dotychczas jeszcze żadne rozstrzygnięcie nie zapadło – poinformował Falkowski.

“W tym momencie, wedle mojej wiedzy, wszystkie sprawy związane z publicznym prezentowaniem zmodyfikowanego wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczową aureolą są albo prawomocnie zakończone, albo nie trafiły jeszcze na wokandę” – powiedział PAP adw. Marcin Pawelec-Jakowiecki z KPH.

Jak dodał, Kampania Przeciw Homofobii, Fundacja Wolność od religii i Fundacja Instytut Spraw Społecznych uważają wycofanie skargi nadzwyczajnej za realizację postulatu tych organizacji “o wnikliwą analizę postępowań prowadzonych wcześniej wobec osób niesłusznie oskarżanych i podejrzewanych”.

“Uważamy, że to prawidłowe postępowanie, ponieważ zestawienie tęczy – symbolu osób LGBT+ – z będącym niewątpliwie przedmiotem czci religijnej wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej nie prowadzi do znieważenia tego przedmiotu i w konsekwencji stanu obrazy uczuć religijnych” – powiedział.

Pod koniec marca SN oddalił jako całkowicie bezzasadne dwie – wniesione przez Kaję Godek z Fundacji Życie i Rodzina oraz księdza z Płocka – kasacje od uniewinnienia w sprawie rozklejania wizerunku “tęczowej Maryjki” w Płocku. Swoją kasację na niekorzyść oskarżonych wycofała prokuratura. Tym samym sprawa płocka została prawomocnie zakończona.

W styczniu SN oddalił kasację wniesioną przez prawnika z Ordo Iuris dotyczącą wizerunków “tęczowych Maryjek” w 2019 r. na Marszu Równości w Gdańsku.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. EPA/OLIVIER HOSLET

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij