Bloger nabrał siedem szkół na akcję “Hełm Ojczyzny”. Nauczyciele zrobili czapeczki z folii aluminiowej, by “chronić się przed wrogami” Najnowsze wiadomości ze świata

Bloger nabrał siedem szkół na akcję “Hełm Ojczyzny”. Nauczyciele zrobili czapeczki z folii aluminiowej, by “chronić się przed wrogami”

Białoruski bloger, podszywając się pod urzędników, rozesłał do rosyjskich szkół polecenie sporządzenia czapeczek z folii aluminiowej “w celu ochrony przed satelitami NATO”. Na akcję “Hełm Ojczyzny” dało się nabrać siedem szkół w obwodzie woroneskim.

Białoruski bloger Uładzisłau Bochan rozesłał do rosyjskich szkół “rozporządzenie” z poleceniem zrobienia czapeczek ochronnych z folii aluminiowej w ramach akcji, której nadał nazwę “Hełm Ojczyzny”.

Udając urzędnika partii władzy Jedna Rosja, Bochan wyjaśnił, że czapeczki mają zademonstrować gotowość do “obrony przed szkodliwym promieniowaniem satelitów NATO”. Do pisma dołączył instrukcję produkcji stosownego nakrycia głowy, sporządzoną przy pomocy ChatGPT.

Bochan opublikował stworzone przez nauczycieli “raporty” o wykonaniu zadania w postaci zdjęć i nagrań wideo.

Jak pisał niezależny portal Meduza, na udział nauczycieli w akcji “Hełm Ojczyzny” zareagowało nawet regionalne ministerstwo edukacji w obwodzie woroneskim, chwaląc pedagogów za postawę patriotyczną.

“Z jednej strony nauczyciele po raz kolejny zademonstrowali swoją patriotyczną postawę, wysoki poziom wydajności i kreatywne podejście. (…) Z drugiej – rozczarowało to, że nie zdołali odróżnić niestosownego żartu od prawdziwej inicjatywy partyjnej” – zaznaczono w komunikacie urzędu.

Bloger wyjaśnił, że zorganizowana przez niego akcja ma być testem na poziom faszyzacji rosyjskiego społeczeństwa, odwołując się do kryteriów opisanych przez Umberto Eco w eseju “Wieczny faszyzm”.

Media przypominają, że wcześniej Bochan przeprowadzał już podobne akcje. W ubiegłym roku przekonał nauczycieli w obwodzie smoleńskim do zrobienia sobie zdjęć z plakatem jego samego na cześć rzekomego przyznania mu tytułu Bohatera Rosji. W 2022 r. wysłał pedagogów na “czyn społeczny” z cytatami z czasów Trzeciej Rzeszy.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. X/zerkalo_io

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij