Najnowsze wiadomości z kraju

Blisko siedemset osób szturmowało granicę Polski z Białorusią!

– Od piątku do niedzieli zanotowano prawie 670 prób nielegalnego przedostania się przez białorusko-polską granicę – poinformowała Straż Graniczna w raporcie z minionych trzech dni. Ponownie doszło do incydentów; migranci rzucali w polskie patrole kamieniami i gałęziami.

Do wszystkich prób doszło w Podlaskiem: w okolicach Białowieży, Dubicz Cerkiewnych, Czeremchy i Narewki.

W piątek zanotowano prawie 260 prób nielegalnego przekroczenia białorusko-polskiej granicy, w sobotę – również prawie 260 prób, w niedzielę – 150. Z danych Podlaskiego Oddziału SG wynika, że od początku roku na odcinku granicy w tym regionie zanotowano blisko 17 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, z czego od początku maja – 7,5 tys. W kwietniu było blisko 3,4 tys. prób.

Od piątku pod zarzutem pomocnictwa do nielegalnego przekroczenia granicy SG zatrzymała trzy osoby. Podczas działań w minionych trzech dniach funkcjonariusze pomogli dziesięciu cudzoziemcom potrzebującym opieki medycznej.

Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją – działająca na 206 km w Podlaskiem – tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Rząd zapowiada, że zabezpieczenia te będą wzmacniane.

SG wybrała i podpisała umowę z wykonawcą zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem; prace już trwają. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i powstanie sieć czujników.(PAP)

Autor: Robert Fiłończuk

Źródło: PAP Autor: x
Fot. @Straz_Graniczna / chor. SG K. Szwed KGSK

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij