Biologiczna bomba na Pomorzu. Kilkanaście ton niebezpiecznych odpadów na nielegalnym składowisku Najnowsze wiadomości z kraju

Biologiczna bomba na Pomorzu. Kilkanaście ton niebezpiecznych odpadów na nielegalnym składowisku

Ile takich miejsc jest w Polsce?  Czy wszyscy żyjemy na tykającej bombie biologicznej? Kolejny przypadek łamania prawa i sprowadzanie zagrożenia na nas wszystkich. Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku wspólnie z inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzili kontrolę jednej z posesji na terenie Gdańska. To, co znaleźli na miejscu, budzi przerażenie.

Policjanci i inspektorzy ujawnili tira z naczepą, na której znajdowało się 12 pojemników typu mauzer 1000 l oraz 22 beczki z zawartością odpadów farb i lakierów zawierających rozpuszczalniki organiczne i inne substancje niebezpieczne o łącznej wadze blisko 18 ton. Policjanci zapobiegli rozładowaniu tira, dzięki temu nie doszło do zanieczyszczeniu terenu. Na terenie tej samej posesji policjanci znaleźli zużyte opony, elementy karoserii. Właściciel posesji nie miał zKWP gody na składowanie tych odpadów. Policjanci próbują ustalić dane wszystkich osób odpowiedzialnych za ten proceder.

Przypomnijmy, że składowanie, transportowanie odpadów lub substancji, które mogą zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi, lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Jak ustalili policjanci, firma, wynajmująca ten teren nie posiadała zezwolenia na magazynowanie odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych. Na terenie posesji nie było żadnego oznakowania, a teren nie był odpowiednio przygotowany na ich składowanie.

W związku z ujawnieniem skali zjawiska oraz rodzaju substancji na miejsce wezwano Straż Pożarną. Strażacy z zastępu chemicznego sprawdzili ujawnione przez policjantów składowisko. Na szczęście nie ujawniono wydobywających się łatwopalnych gazów.

Strach pomyśleć, co by było, gdyby substancje dostały się do gleby.

 

Źródło: stefczyk.info/www.gov.pl Autor:
Fot. www.gov.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij